Nedeľa6. október 2024, meniny má Natália, zajtra Eliška, Elisa

Slovenky uchvátil brušný tanec

Ingrid Matulová - jedna z prvých žien, ktoré sa začali u nás venovať brušnému tancu.
Ingrid Matulová - jedna z prvých žien, ktoré sa začali u nás venovať brušnému tancu.

BRATISLAVA - Slovenky všetkých vekových kategórií čoraz častejšie vyhľadávajú kurzy brušných tancov. Vlnitými pohybmi panvy sa tak dopracujú ku kondícii, zdraviu a niekedy aj vytúženému bábätku. Kurzy orientálnych tancov sú už takmer v každom meste a v súčasnosti tento tanec prežíva svoj najväčší boom, zhodli sa lektorky brušných tancov, ktorých oslovila ČTK. V ponuke sú kurzy aj pre tehotné.

"Je to také trendy najviac aj po tých rôznych televíznych tanečných súťažiach," povedala Alexandra Slováková, ktorá tri roky v tanečnom štúdiu Moving učí brušné tance, venuje sa im však už desať rokov. Zvýšený záujem o tanec môže byť podľa nej pre ľudí prospešný.

Záujem o brušné tance zaznamenala aj Yvona Čižmáriková, ktorá svoje skúsenosti odovzdáva pätnásťročným dievčatám na základnej umeleckej škole Ľudovíta Rajtera v Bratislave. Okrem toho vedie päť kurzov pre dospelé, kde sa jej už prihlásilo v priemere 80 záujemcov.

Podľa lektoriek brušný tanec sa stále vyvíja. Tým, že sa rozmohol a je veľmi populárny, z roka na rok pribúdajú nové prvky. To "moderné" cítiť hlavne pri hudbe, ktorá už nie je klasická orientálna alebo arabská, ale je odľahčenejšia a "ľahko stráviteľná" pre uší.

Modernejšími sa stávajú aj kostýmy tanečníc, nesmie chýbať šatka s peniažtekmi. "Má to svoj účel. Keď žena má oviazanú šatku okolo pása, tie peniažky sa rozozvučia aj pri menšom pohybe panvou. Žena tak dokáže odkontrolovať ten pohyb," povedala Slováková.

Na Slovensku sa začal boom brušných tancov asi pred piatimi rokmi. Podľa Slovákovej len v Bratislave je v súčasnosti približne desať tanečných škôl, kde sa brušné tance vyučujú. Podobné kurzy vraj už majú aj v niektorých fitnescentrách.

Mimobratislavské záujemkyne sa môžu naučiť brušné tance napríklad v Žiline, Považskej Bystrici, Piešťanoch, Púchove či Prešove. Kurzy v týchto mestách navštevuje niekoľko desiatok žien od 15 do 70 rokov, podľa niektorých lektoriek sa dobrou tanečníčkou možno stať po štyroch rokoch pravidelného tréningu.

"Je to určitý druh umenia, ktorý nepatrí do krčiem alebo do baru, ale na javisko. Aj na Slovensku sa už začínajú organizovať festivaly orientálnych tancov, tanečnice môžu vystupovať i na plesoch," povedala ČTK Renáta Kokanovičová zo školy orientálneho tanca Zulika, ktorá organizuje kurzy v Piešťanoch, Považskej Bystrici, Púchove a Žiline.

Orientálny tanec je vhodný pre všetkých. Dokáže pomôcť pri migrénach, bolestiach chrbtice a zbaviť sa bolestivej menštruácie či otehotnieť.

Vďaka tancu plodnosti, ako ho pomenovali africké ženy pred vyše 5000 rokmi, sa totiž prekrví panvové dno a odbúra sa stres. Hovorilo sa, že ženy pre zmiernenie pôrodných bolestí tancovali brušný tanec a svoje dieťa doslova vytancovali.

Orientálne tance sú podľa Kokanovičovej zatiaľ doménou žien, vo svete sa im však venujú aj muži. Inštruktorka odhaduje, že približne za rok sa do tancovania pustia aj Slováci. Pre mnohých je vraj zatiaľ prekážkou obava, že by ich ľudia po návštevách kurzu orientálnych tancov začali považovať za homosexuálov.

Rozhovor s Ingrid Matulovou, ktorá sa ako jedna z prvých na Slovensku začala venovať brušnému tancu >>
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu