BRATISLAVA – V roku 1870 vyšla v Budapešti prvá kuchárka v slovenčine s 1 500 receptami, ktoré sa z našich sviatočných stolov už takmer vytratili. Ak chcete byť tieto vianočné sviatky ešte tradičnejší a zároveň sa blysnúť pred celou rodinou, vyskúšajte inšpiratívne recepty z čias Rakúsko-Uhorska!
Ak mlsné jazýčky vašich detí a príbuzných ešte nepoznajú pravé holipne, čokoládovú, žabovú či pivovú polievku, doprajte im to potešenie! A ak nemáte odvahu na experimentovanie, uvarte im kapustnicu podľa prastarej receptúry, upečte ryby na rôzne spôsoby a pripravte sladkosti, o ktorých vedia už len múzeá!
Autorom Prvej kuchárskej knihy v slovenskej reči bol Ján Babylon, ktorých pochádzal z Gemera, ale stal sa z neho chýrny budapeštiansky mešťan. Založil totiž reštauráciu, v ktorej varili slovenské jedlá a schádzali sa v nej známe slovenské osobnosti. Na svojom knižnom diele tento gurmán a slovenský vlastenec pracoval až dvadsať rokov.
Babilonova ľudová kuchárka zožala obrovský úspech a dočkala sa ešte dvoch ďalších knižných vydaní. Okrem klasických bežných pokrmov v nej nájdete aj recepty na banket či rozmanité návody na prípravu jedál pre vegetariánov.
1 lót = 1,750 dg
1 funt = cca 56 dg
Vianočné TV Tipy: Veľký prehľad najlepších filmových hitov na Telkac.sk
Ďalšou z kníh, ktorá ovplyvnila slovenské kuchyne, bola Nová kuchárska kniha z roku 1914 od Terézie Vansovej. Meštianske gazdinky v nej našli 900 osvedčených receptov, medzi ktorými neraz zahviezdili aj sladké špeciality z cudzokrajnej kuchyne.