BRUSEL - Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová otvorila v pondelok večer v Štrasburgu štvordňové novembrové plenárne zasadnutie EP s odkazom na potrebu lepšie chrániť ženy v Európe pred prejavmi násilia. Informuje o tom spravodajca TASR.
Metsolová europoslancom pripomenula, že 25. november je Medzinárodným dňom odstránenia násilia páchaného na ženách. Pred plenárnou rozpravou o tejto otázke uviedla, že budovy Európskeho parlamentu v Štrasburgu boli v rámci kampane "Urobme svet oranžovým" osvetlené oranžovou farbou, čím sa inštitúcia pripojila k rovnomennej kampani OSN s cieľom ukončiť násilie páchané na ženách a dievčatách.
Zákonodarný orgán EÚ musí ísť v tejto politike ešte ďalej, odkazuje
"Poslanci Európskeho parlamentu stoja pri tých, ktorí sú zneužívaní, traumatizovaní, šikanovaní a týraní," vyhlásila v tejto súvislosti Metsolová. Zdôraznila zároveň prácu vykonanú v europarlamente pri schvaľovaní legislatívy v oblasti boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu i kriminalizácii viacerých foriem zneužívania žien a dievčat offline a online na európskej úrovni.
Upozornila, že zákonodarný orgán EÚ musí ísť v tejto politike ešte ďalej, posilniť ochranu žien v celej Európe a zabezpečiť, aby tí, ktorí sa dopúšťajú násilia na ženách, boli trestne stíhaní. Po otvorení novembrového plenárneho zasadnutia europoslanci diskutovali o aktuálnom stave a nových trendoch v boji proti násiliu páchanému na ženách v rámci EÚ a na medzinárodnej úrovni. Europoslanci upozornili na pretrvávajúce rodovo podmienené násilie na celom svete a vyzvali nastupujúcu Európsku komisiu, aby konala v tejto veci.
Členské štáty musia do 14. júna 2027 zaviesť potrebné zmeny do svojich vnútroštátnych právnych predpisov
Podľa európskych zákonodarcov je potrebná úplná implementácia existujúcich právnych predpisov EÚ a tiež zaujatie pevného postoja voči rastúcemu odporu proti rodovej rovnosti a právam žien. V apríli 2024 Európsky parlament schválil vôbec prvé pravidlá EÚ o boji proti násiliu na ženách a domácemu násiliu, čo znamená, že členské štáty musia do 14. júna 2027 zaviesť potrebné zmeny do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. S podporou Európskeho parlamentu sa EÚ vlani v októbri pripojila k Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu (Istanbulský dohovor).