MASSACHUSETTS – Profesor z Harvardu Joseph Fuller strávil väčšiu časť desaťročia štúdiom a prácou s niektorými z najúspešnejších ľudí na svete. Pri spolupráci si všimol, čo mimoriadne úspešných ľudí odlišuje od ostatných, a zistil, že dôvodom nie je ich sebavedomie či obchodná schopnosť.
Podľa jeho slov tajomstvo spočíva v prispôsobivosti. „Títo ľudia nie sú viazaní na nejakú vopred určenú kariérnu dráhu, ktorú si stanovili ako študenti alebo keď nastúpili do svojej prvej práce,“ povedal Fuller pre CNBC. „Sú otvorení neočakávaným príležitostiam a prijímajú zmeny namiesto toho, aby sa ich báli,“ vysvetlil ďalej. Je skvelé stanoviť si kariérne ciele a vytvoriť si časovú os na ich dosiahnutie, ale nebezpečenstvo, ako zdôrazňuje Fuller, spočíva v prílišnom spoliehaní sa na vlastné preferencie, kvôli ktorým môžete zanevrieť na neočakávané príležitosti alebo sa bojíte vybočiť z nastavenej cesty k úspechu.
Profesor zdôraznil dva príklady. „Napríklad: môžete odmietnuť prácu v malom startupe, ktorý vás nadchne a dobre zaplatí, pretože ste vždy plánovali pracovať pre veľkú, známu spoločnosť. Alebo vás môže lákať hľadať si novú prácu, aj keď ste na svojej súčasnej pozícii spokojní, pretože vás nepovýšia tak rýchlo, ako ste si mysleli,“ priblížil. V oboch prípadoch podľa jeho slov ignorujete to, čo vás motivuje alebo zaujíma, a namiesto toho dovolíte, aby sa vaša kariéra riadila rigidnými očakávaniami. „Takáto tvrdohlavá mentalita vás ďaleko nedostane,“ dodal Fuller.
Ukazuje sa však, že prispôsobivosť je veľmi vzácnou vlastnosťou. Podľa nedávneho prieskumu sociálnej siete LinkedIn je napriek tomu čoraz žiadanejšia, a to v širokej škále odvetví. Potreba flexibilných a odolných zamestnancov na pracovisku je priamym výsledkom zmien po pandémii: vzostup umelej inteligencie, rozšírené prijatie vzdialenej a hybridnej práce, ako aj spolupráca niekoľkých generácií, pričom každá z nich má iný komunikačný štýl a prístup k práci.