HELSINKI/ŠTOKHOLM – Krajiny v severnej časti Európy sa v rámci súčasného vývoja geopolitickej situácie rozhodli pripraviť svoje obyvateľstvo na nečakané krízové situácie. Brožúry s najnovšími pokynmi, ako postupovať v prípade vojnového konfliktu, sa dostali do predaja len nedávno. Fínsko okrem toho podniká na svojom území rozsiahle vojenské cvičenia NATO.
Severské krajiny Fínsko a Švédsko vydali pre svojich obyvateľov aktualizovane brožúry ako konať v prípade krízy alebo vojnového stavu. Švédska verzia "Čo robiť v prípade krízy alebo vojny" (In case of crisis or war) dostala podľa serveru The Register prvú aktualizáciu po šiestich rokoch. Vedenie krajiny sa v brožúre odvoláva na terorizmus, vojnu, kybernetické útoky a rôzne formy kríz.
Forma ochrany
"Pre všetkých obyvateľov Švédska, žijeme v neistých časoch….V našej blízkosti prebiehajú ozbrojené konflikty," sú prvé slová v brožúre. Obyvatelia sú varovaní pred rôznymi formami dezinformácií, ktoré by ich mohli negatívne ovplyvniť. "Pokiaľ bude Švédsko napadnuté, každý musí brániť našu nezávislosť a demokraciu," uvádza sa v brožúre.
Ďalej sú zahrnuté rôzne pokyny, ako uľahčiť civilistom život počas kríz a vojny. Sprievodca napríklad odporúča dodržiavať pitný režim, skladovať potraviny vo vhodných podmienkach a uprednostniť tie, ktoré už nepotrebujú ďalšie ohrievanie. Zásoby toaletného papiera a rôznych typov batérií v prípade odstávok elektriny sú tiež zahrnuté medzi odporúčaniami.
Fínsko
V prípade Fínska boli vydané pre obyvateľov tiež podobné pokyny. Uvádza to Suomi.fi. s tým, že Fínsko bolo z dôvodu svojej polohy vždy pripravené na najhoršiu formu hrozby, teda vojnu. V krajine by bol vyhlásený výnimočný stav a začal by platiť zákon o pripravenosti a obrannej situácii, ktoré dávajú štátu široké právomoci na zaručenie bezpečnosti.
Brožúra s pokynmi obsahuje rady pre obyvateľov, ako sa napríklad vyrovnať s dlhými výpadkami vody a elektriny či pri odstavení bankových služieb. Neplatí to len pre vojnový stav, ale aj prírodné katastrofy typu mohutných záplav alebo lesných požiarov.
Nové pokyny v podstate nezahrňujú nové informácie a rady. Brožúra len zhromaždila viaceré odporúčania. Viac ako doteraz sa kladie dôraz na duševnú odolnosť. "Povzbudzujeme ľudí, aby premýšľali o vzájomnej spolupráci. Ako robiť veci spolu a ako si navzájom pomáhať," vysvetlila hovorkyňa fínskeho ministerstva vnútra Erika Koistinenová.
Cvičenia NATO
Pri fínskom Rovajärvi Vaaramaise prebiehajú najväčšie delostrelecké cvičenia v Európe, ktorých sa zúčastňuje päť krajín (Fínsko, Švédsko, USA, Francúzsko, Veľká Británia). V priestore sa pohybuje zhruba 4-tisíc vojakov NATO. Najväčšie americké delostrelecké cvičenie v Európe "Dynamic Front" sa koná pozdĺž východného okraja NATO, pričom teraz je na rade Fínsko. Prekrýva sa s fínskym cvičením "Lightning Strike".
Podľa Američanov sa v súvislosti s cvičením zorganizuje simulácia, kde bude Fínsko po prvýkrát v úlohe veliteľa severných pozemných síl NATO. Obranné sily zdôraznili, že od začlenenia krajiny do NATO sa prítomnosť vojakov zvýšila desaťnásobne.
Viaceré výhody
Fínsko je pre spojencov NATO dôležité z mnohých dôvodov. Prakticky všetky cvičenia NATO v krajine precvičujú realizáciu obranných plánov. Praktizuje sa aj prijímanie pomoci od spojencov, napríklad presun vojsk do Fínska.
Panujú tu aj dobré podmienky pre výcvik – veľké nezaľudnené plochy. Len vo Fínsku sú napríklad uzavreté diaľnice, aby si stíhačky mohli nacvičovať pristávanie na cestách. Naposledy bolo toto praktizované v iných európskych krajinách len počas studenej vojny.
"Prebiehajúce cvičenia nie sú namierené proti žiadnemu konkrétnemu nepriateľovi," zdôraznil šéf fínskej časti výcviku, plukovník Janne Mäkitalo. Sila NATO spočíva práve v spoločnej obrane, ktorej dôveryhodnosť vojenská aliancia zlepšuje výcvikom. Mäkitalo pripomína, že Fínsko má vo vojnových jednotkách 280-tisíc vojakov a v prípade potreby je možné ich počty zvýšiť.