BRATISLAVA – Proti všelijakým neduhom bojovali vojaci počas prvej svetovej vojny naozaj veľmi svojrázne. Nedostatočné znalosti v oblasti medicíny často viedli k fatálnym omylom. Prečítajte si, ako sa pred sto rokmi stravovali vojaci na fronte, aby predišli zdravotným problémom.
MAk si myslíte, že sladká stévia, ktorá je považovaná za najzdravšiu náhradu cukru, je objavom posledných rokov, mýlite sa. Noviny o nej písali už pred sto rokmi, keď ju objavili v Južnej Amerike!
Švajčiarski vojaci dostali od svojho velenia podivuhodný príkaz – znížiť príjem mäsa a zvýšiť konzumáciu mliečnych výrobkov. Vedci totiž objavili liečivú silu baktérií, ktoré vznikajú mliečnym kvasením a tak v armáde nariadili konzumáciu ementálu, aby zamedzili šíreniu týfusu.
Aj keď chuť sladkého cukru sladkého cukru si ľudia počas vojny dopriali skôr len sviatočne, vojakom na fronte sa zuby kazili čoraz viac a navyše, trpeli kadejakými vírusmi. Preto im odporúčali fajčenie, ktoré v ústach zabíja baktérie.
Tak ako dnes, aj v minulosti mohla neodoslaná pošta, ktorá uviazla kdesi na polceste, vyvolať nedorozumenie. Preto si vojaci a ich príbuzní na pošte museli dávať dobrý pozor, aby sa pri vypisovaní adresy nepomýlili.
Vojnoví zajatci nemohli domov písať zlé správy. Rodiny zajatcov si preto mali všímať nezrovnalosti a jemné náznaky, ktoré by mohli príbuzným pretlmočiť, že sú v ohrození zdravia alebo života.
Novinová správa o ruských zajatcoch znie na prvý pohľad veľmi ambivalentne. Ruskí zajatci boli podľa nej v poľutovaniahodnom stave, pretože pred zajatím hladovali. Keď ich zajali, boli radi, pretože ich vlastne oslobodili od hladovania.
Do zajatia sa dostal aj svetoznámy a anglický spisovateľ Rudyard Kippling, ktorého zatkli kvôli prílišnej zvedavosti.
Vojna kruto zasiahla aj do života niekoľkých slovenských osobností. Na komplikácie po amputácii zranenej nohy zomrel Vilo Pauliny-Tóth, syn bývalého riaditeľa banky a vnuk Viliama Paulinyho-Tótha, podpredsedu bývalej Matice slovenskej.
Vojnové besnenie niekedy ľudí nútilo k odvážnym a zúfalým činom. Našťastie, vojaci si veľakrát dokázali zachovať ľudskú tvár napriek tomu, že ich nútili bezhlavo vraždiť navzájom sa vraždiť.
Vojna bol boj o život a v ňom sa zmietal aj prameň ľudstva na zemi. V oblasti, kde pekelný had zvádzal Evu k hriechu, zvádzali počas prvej svetovej vojny medzi sebou krvavú bitku Angličania a Turci.
Mohlo by vás zaujať: NAJ filmové prešľapy: Tieto chyby ste si zaručene (ne)všimli!