BERLÍN – Vojna na Ukrajine už v myšlienkach politikov dávno presiahla región nášho východného suseda. Kyjevu sa darí odolávať ruskej ofenzíve už viac ako tisíc dní. Najväčšiu zásluhu na tom majú zbrane, ktoré do Ukrajiny putujú zo západných krajín. Európski lídri sa už ale pripravujú na možnosť, že boje sa skutočne rozšíria aj za ukrajinské hranice smerom do Európy. Nemci nenechávajú nič na náhode a vypracovali plán.
Nemecká vláda mala vypracovať tajný strategický plán, ktorý by sa použil ako podpora pre USA v prípade, že Rusko zaútočí na územie členského štátu NATO. Ako informuje denník Frankfurten Allgemeine Zeitung, Nemci sú pripravení vyslať do bojov cez 800-tisíc vojakov. Podľa plánu majú byť nasadení najprv na Ukrajine.
Ochrana budov a inštrukcie pre občanov
Celá stratégia nesie názov "Operácia Deutschland". Má najmenej tisíc strán, na ktorých sa Nemci pripravujú na scenár tretej svetovej vojny. Nemecký zdroj uvádza, že v stratégii sú spomenuté konkrétne budovy a infraštruktúra, ktorá má byť v prípade napadnutia využívaná armádou. Hovorí sa aj o ďalších 200-tisíc vojenských vozidlách, ktoré sú Nemci ochotní dodať na Ukrajinu.
V stratégii sa uvádza aj postup ako informovať nemeckých občanov. Dokonca sa tam spomína sebestačnosť v prípade inštalácie dieselových generátorov a veterných turbín.
Logistické firmy by napríklad museli poskytnúť armáde svoje kamióny. Šéf regionálneho velenia nemeckej armády Jörn Plischke už mal dokonca podnikateľom naradiť, aby preškolili zamestnancov, ktorí by sa podľa potreby stali vodičmi. "Na každých 100 zamestnancov vyškoľte aspoň päť ďalších vodičov nákladných vozidiel, ktoré nepotrebujete," povedal Plischke.
Pokiaľ by sa Kremeľ zameral na východné krídlo NATO, vláda v Berlíne pracuje s variantom, že najviac ohrozené by bolo práve Nemecko. Podobné inštrukcie a brožúry vydali nedávno aj severské krajiny Nórsko a Švédsko. Sú v nich zahrnuté inštrukcie o prípravách, pokiaľ by sa konflikt na Ukrajine rozšíril do ich krajín.
Varovania z minulosti
Rusko v utorok 19. novembra zmenilo politiku v oblasti použitia jadrovej sily. Prezident Vladimir Putin vyhlásil, že "Moskva môže použiť jadrové zbrane, ktoré budú reakciou na nejadrové 'konvenčné zbrane' nepriateľa". Nemecko reagovalo vyhlásením ministerky zahraničných vecí Annaleny Baerbockovej, ktorá dôrazne prehlásila, že Putinovou zmenou jadrovej politiky sa "nenecháme zastrašiť".
"Putin sa s nami zahráva. Nezačal s tým pred tisíc dňami, keď napadol Ukrajinu. Toto trvá od roku 2014 (anexia Krymu). Nemecko vtedy pochybilo, najmä v oblasti politiky, pretože sme sa nechceli vystaviť strachu. Nepočúvali sme ani našich partnerov, hlavne tých na východe Európy, ktorí dali jasne najavo, že sa nemôžeme spoliehať na sľuby Kremľa," vyhlásila šéfka nemeckej diplomacie.
Staronový americký prezident Donald Trump už v čase prezidentskej kampane varoval svojich voličov a poslucháčov, že "každú chvíľu sa môžeme ocitnúť na pokraji tretej svetovej vojny, pretože traja z najväčších nepriateľov (Rusko, Severná Kórea a Irán) sú v súčasnej dobe aktívne zapojený do konfliktov so spojencami USA".