KYJEV - V Buči v kyjevskej oblasti použili ruské jednotky neobvyklé zbrane. Išlo o granáty naplnené šípkami. Boli nájdené v desiatkach obetí. Použitie šípkovej munície na civilistoch je považované za vojnový zločin.
Kovové šípky našli v telách obetí patológovia. "Rovnako ako moji kolegovia v oblasti sme našli v telách mužov i žien niekoľko tenkých, klincom podobných objektov. Je veľmi ťažké ich nájsť v tele, pretože sú veľmi štíhle," uviedol pre The Guardian forenzný lekár Vladyslav Pirovskyj.
Šípky boli nájdené najmä u obetí z Buči a Irpiny. Aj experti potvrdili, že podobné zbrane s názvom flechettes sa využívali proti pechote v prvej svetovej vojne. Dokázali vraj preraziť aj prilbu. Granáty so šípkami boli ruskou armádou použité tesne predtým, ako sa z oblasti začala sťahovať. Svedkyňa Svitlana Čmutová uviedla, že niekoľko šipiek našla zapichnutých vo svojom aute.
Near Irpin, Kyiv suburbia, locals found evidences of RU use of 3Sh1 artillery shells, a deadly weapon full with 100s of flechettes (arrows), designed to wipe out people. Note: in RU forums artillerists discuss how deadly this weapon was vs civilians in Afghanistan and Chechnya. pic.twitter.com/mVO06sySG5
— Sergej Sumlenny (@sumlenny) March 22, 2022
Granáty so šípkami fungujú ako črepinový projektil, lenže sú naplnené šípkami spojenými voskom, hovorí expert na zbrane Neil Gibson. Podobnú muníciu majú aj Američania. Ide o granáty APERS. Jeden granát M546 ráže 105 mm ich obsahuje 8000. Zatiaľ čo v druhej svetovej vojne sa šípková zbraň nevyužívala, uvažovalo sa o jej použití vo vietnamskej vojne. Nakoniec sa projekt neuskutočnil.
Aj Izrael používa šípkovú muníciu, využil ju napríklad pri operáciách v pásme Gazy a v Libanone. Majú na svedomí aj smrť novinára agentúry Reuters Fadíla Šanu. I keď náboje so šípkami nie sú zakázané, ich použitie proti civilistom sa považuje za vojnový zločin.