BERLÍN - Už ubehli takmer tri roky od vypuknutia vojny na Ukrajine. Na aké ciele sa Vladimir Putin zameria najbližšie? Generálny inšpektor Bundeswehru (nemeckej armády) je presvedčený, že ruský útok na Nemecko sa už dávno pripravuje.
Vo februári 2025 si pripomenieme tretie výročie dňa, keď Vladimir Putin začal svoju agresívnu vojnu proti Ukrajine. Od začiatku vojny neutíchajú správy z vojnového územia, státisíce vojakov boli zabité na bojisku ako na ukrajinskej, tak aj na ruskej strane. Vojenskí experti však neveria, že by sa bojovnosť Vladimira Putina na Ukrajine mohla vyčerpať – skôr narastajú medzinárodné obavy z ďalších ruských útokov. Táto téma je v súčasnosti v Nemecku aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým.
archívne video
Bojovnosť Putina pokračuje v nezmenšenej miere: Na aké ciele môže Rusko zaútočiť po Ukrajine?
Carsten Breuer, generálny inšpektor Bundeswehru a vojenský poradca nemeckého spolkového ministerstva obrany, informoval v rozhovore pre „Defence Network“ o tom, aké hmatateľné je nebezpečenstvo ruského útoku na Nemecko a ďalšie krajiny NATO. Pre Breuera, ktorý slúži ako najvyššie postavený vojak Bundeswehru, sa začiatok vojny na Ukrajine rovná pokusu Ruska „prekresliť mapu bezpečnostnej politiky Európy“. Pre generálneho inšpektora Bundeswehru je zrejmé, že aj Nemecko sa musí pripraviť na útoky z Ruska.
Do úvahy prichádzajú nielen priame útoky na Spolkovú republiku, ale Nemecko by bolo povolané aj v prípade ruských útokov proti iným spojencom NATO. Podľa Carstena Breuera má súčasná situácia už ďaleko od výlučne teoretického scenára:
- "Ruský útok na územie NATO už nie je abstraktnou možnosťou, ale skutočným nebezpečenstvom."
- „Na základe našich analýz, Rusko počas piatich až ôsmich rokov rekonštruovalo svoje ozbrojené sily tak, aby mohli zaútočiť na územie NATO. Zámerne hovorím v konjunktíve: Tento scenár sa nemusí, ale môže stať.“
Vzhľadom na to, že sa podľa expertných hodnotení črtá možnosť ruského útoku, Breuer tvrdí, že už boli vypracované prvotné plány, ako by Nemecko mohlo reagovať v prípade núdze:
"Preto musíme zabezpečiť dôveryhodné odstrašenie, aby nevypukla vojna. A odstrašovanie znamená: Musíme byť na to pripravení - personálne, materiálne, ale aj psychicky."
Podľa Carstena Breuera by malo Nemecko, „ako jedna z najväčších pozemných veľmocí NATO“, na jednej strane zabezpečovať vojakov a slúžiť ako „logistický uzol v strede Európy,“ uviedol generálny inšpektor. „Celý Bundeswehr bol zapojený do plánovania na podporu obranných plánov NATO v rámci aliancie (...)."
Nemecko pripravuje plány pre prípad vojny: Bundeswehr hzaostáva
Plány pre prípad eskalácie sú stanovené v „OPLAN Nemecko“, ktorý má načrtnúť „predpoklady národnej obrany a obrany aliancie na nemeckom území“, ako ďalej vysvetlil Carsten Breuer. Aby mohol Bundeswehr uviesť do praxe tieto plány, pravdepodobne bude potrebovať „ďalší personál“, ktorý by sa dal sprístupniť povolaním záložníkov.