BRATISLAVA/PEKING - Cieľom Programu kultúrnej spolupráce medzi Ministerstvom kultúry (MK) SR a Ministerstvom kultúry a cestovného ruchu Čínskej ľudovej republiky je posilniť a rozšíriť kultúrnu spoluprácu medzi oboma krajinami. Memorandum podpísala šéfka rezortu kultúry Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na roky 2025 až 2029 v Pekingu. Informovala o tom vedúca oddelenia komunikácie MK Petra Bačinská.
Podpisom memoranda podľa Šimkovičovej posunuli kultúrnu spoluprácu medzi krajinami na novú úroveň. "Čína je dôležitý partner. Teším sa na rozvoj spolupráce medzi slovenskými a čínskymi divadlami, baletnými, opernými a hudobnými telesami, ako aj inými kultúrnymi, umeleckými a vzdelávacími inštitúciami," povedala ministerka. Ako je uvedené v texte memoranda, obe krajiny pripisujú dôležitosť kultúrnemu dedičstvu civilizácií a inováciám. Tvrdí, že aj toto memorandum prispeje k zintenzívneniu kultúrnych výmen a k vzájomnému spoznávaniu, aby slovenský a čínsky národ lepšie porozumeli kultúre tej druhej krajiny.
archívne video
Na spoločnom záujme rozvíjať spoluprácu v oblasti kultúry medzi Slovenskom a Čínou sa zhodla ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na rokovaní s čínskym ministrom kultúry a cestovného ruchu Sun Jie-lim. Informovala vedúca oddelenia komunikácie MK SR Petra Bačinská. Na bilaterálnom rokovaní sa v piatok 1. novembra zúčastnil aj minister športu a cestovného ruchu SR Dušan Keketi. Slovenskí ministri sa s čínskym partnerom dohodli, že sa budú snažiť hľadať možnosti pre oživenie prílevu turistov z Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) na Slovensko, ktorý po roku 2019 radikálne klesol.
Šimkovičová vyzdvihla toto
Šimkovičová vyzdvihla, že čínsky prezident Si Ťin-pching práve počas aktuálnej návštevy slovenskej delegácie v Číne oznámil, že jeho krajina zavedie pre občanov SR bezvízový styk na 15 dní. "Pätnásťdňový bezvízový styk bude mať pozitívny dopad aj na návštevy a vystúpenia slovenských umeleckých súborov v Číne. Teším sa, že takáto úprava povedie k zjednodušeniu cestovania umeleckých telies do Číny," uviedla šéfka rezortu kultúry.
Témou rokovaní boli aj prípadné výmeny a vzájomné hosťovania štátnych opier z oboch krajín. Ministerka kultúry a jej čínsky náprotivok by radi rozvíjali spoluprácu aj v ďalších oblastiach, ako sú divadelníctvo, dizajn, literatúra a výtvarné umenie. Možnosti rozvoja spolupráce vidí Šimkovičová tiež v kreatívnom priemysle. Čínskemu ministrovi predstavila zámer usporiadať Dni slovenského filmu v Číne, ako aj zámer SR otvoriť Slovenský kultúrny inštitút v Pekingu. Sun Jie-liho zároveň pozvala na oficiálnu návštevu Slovenska. Šimkovičová odcestovala do Číny v stredu 30. októbra s predsedom vlády SR Robertom Ficom (Smer-SD) a delegáciou ministrov a podnikateľov. Hlavným cieľom viacdňovej návštevy je prehĺbenie bilaterálnych slovensko-čínskych vzťahov a vzájomnej ekonomickej spolupráce.