VALENCIA - Počet obetí prívalových dažďov a rozsiahlych záplav na juhovýchode Španielska stúpol zo 158 na najmenej 205, informovali v piatok tamojšie úrady. Záplavy, ktoré od utorka zmietajú vozidlá, rúcajú mosty a pokrývajú mestá bahnom, sú najničivejšou takouto katastrofou v Španielsku za posledné desaťročia. Teraz sa ľudia zmobilizovali a snažia sa dostať mesto do pôvodného stavu. Miestni, aj cudzinci, berú do rúk lopaty a pomáhajú, kde môžu, aby mesto očistili od bahna a neporiadku, ktoré po sebe záplavy nechali.
Španielsko sa vyrovnáva s ničivými povodňami, ktoré tento týždeň udreli najmä v regióne Valencia. Stovky mŕtvych, desiatky nezvestných, po ktorých pátrajú stovky vojakov - taká je bilancia ničivej prírodnej katastrofy. Podľa národnej meteorologickej služby AEMET v meste západne od Valencie v utorok večer za osem hodín spadol takmer ročný zrážok. Živel zasiahol najmä región Valencia, odkiaľ hlásili už 202 potvrdených úmrtí. Dve obete od štvrtka evidujú v regióne Kastília-La Mancha a jednu v Andalúzii.
Vojaci prečesávajú mestá a dediny pokryté nánosmi bahna, aby našli preživších a spriechodnili cesty. Pri prehľadávaní trosiek im pomáhajú aj drony a psy. Okrem toho sa miestni obyvatelia snažia upratať mesto, aby sa mohli čoskoro vrátiť do bežného života. K tomu im prišli pomôcť tisícky dobrovoľníkov, ktorí húfne prichádzali cez most do mesta s lopatami, kýbľami či inými pomôckami, aby odpratali z ciest a domov nánosy bahna, ktoré po sebe záplavy nechali.
Európska vesmírna agentúra na svojej stránke zverejnila fotografie, ktoré ukazujú ničivú silu povodní vo Valencii. Zábery pred a po doslova vyrážajú dych. Zábery "pred" sú z 8. októbra tohto roku, kde vidno, že okolie Valencie bolo zelené, voda bola len v mori či jazere Albufera v Národnom parku Albufera. Následne je vidno zábery z 30, októbra, teda o tri týždne neskôr, kedy Valenciu postihli ničivé záplavy. Všade bola voda. Podobné zábery zverejnila firma Maxar, tie ale ukazujú ničivé povodne priamo v uliciach Valencie.
Bez dodávok elektriny vo Valencii zostáva podľa stanice BBC asi 40.000 ľudí. Približne 114.000 postihnutých odberateľov malo elektrinu v piatok opäť k dispozícii. Premiér Pedro Sánchez zopakoval, že Španielsko urobí všetko, čo bude potrebné, aby pomohlo ľuďom zotaviť sa z náhlych povodní. Po návšteve španielskej meteorologickej služby a civilnej agentúry pre mimoriadne situácie ocenil "bezhraničnú obetavosť španielskej spoločnosti". Španielske úrady podľa svetových agentúr varujú pred očakávanými ďalšími búrkami. Meteorologická služba už vydala výstrahy pred prudkými dažďami v meste Tarragona v Katalánsku, ako aj na časti Baleárskych ostrovov.
Španielsko žiada Európsku úniu o pomoc
Španielsky premiér Pedro Sánchez požiadal Európsku úniu o pomoc pri odstraňovaní následkov smrtiacich povodní, ktoré v sobotu označil za najhoršie v Európe v tomto storočí. Informuje portál stanice Euronews. Španielsko komunikuje s Európskou komisiou a začalo konanie, v rámci ktorého požiada o pomoc z Fondu solidarity EÚ (FSEÚ) a taktiež využitie ďalších zdrojov na podporu z Únie, spresnil na tlačovej konferencii v Madride.
Maďarsko posiela pomoc
Maďarská vláda posiela obetiam záplavami postihnutých regiónov Španielska pomoc vo výške 20.000 eur a bude tiež financovať maďarský dobrovoľnícky pátrací a záchranný tím. V sobotu to uviedol vládny predstaviteľ Tristan Azbej, informuje agentúra MTI.
Maďarský štátny tajomník zodpovedný za vládny program Maďarsko pomáha uviedol, že Budapešť je správami o ničivých povodniach otrasená. Myslí si, že v súčasnosti je škody veľmi ťažké odhadnúť. "Dúfame, že prispejeme k záchrane životov a zmierneniu škôd. Naši španielski priatelia sa na nás môžu spoľahnúť," vyhlásil Azbej.