BERLÍN – Vlády jednotlivých krajín sú tvorené ministrami, z ktorých každý jeden riadi kľúčovú sekciu štátnej moci. Konsenzus je v takýchto prípadoch veľmi obtiažny, no konanie napriek zákazu tiež neprichádza do úvahy. V nemeckej vláde však nastal práve tento prípad. Napriek jasnej reakcii vlády konal jeden z rezortov po svojom. V konečnom dôsledku na to doplatí celá krajina.
Nemecká vláda sa snaží bojovať proti financovaniu mimovládnych organizácii, no jej rozhodnutie neakceptujú všetky rezorty. Ministerstvo zahraničných vecí dokonca koná napriek zákazu a naďalej posiela peniaze zo štátnej kasy do zahraničia.
"Peniaze posielame z dôvodu, aby boli ľudia (utečenci) zachránení a neutopili sa v mori. Bolo to správne rozhodnutie rozpočtového výboru, za ktorým si stojíme dodnes," snaží sa vysvetliť svoje konanie rezort nemeckej diplomacie.
Uvoľnené a prisľúbené peniaze
Ako uvádza nemecký Bild, rozpočtový výbor nemeckého ministerstva zahraničných vecí uvoľnil na rok 2023 pre mimovládne organizácie, ktoré poskytujú pomoc utečencom, dva milióny eur. Pre roky 2024-2026 bolo už schválených ďalších šesť miliónov eur. Do konca tohto roka je vyčlenená suma 1,9 milióna eur, pričom sa z nej už uvoľnilo 1,3 milióna.
Peniaze nemeckých daňových poplatníkov prišli na firemné účty troch mimovládok. Sú nimi "Morské oko" (393 540 eur), "SOS Humanity" (pol milióna eur) a "SOS Mediterranee" (492 060 eur). Nemecký kancelár Olaf Scholz sa od financovania týchto skupín dištancuje, no vyjadrenie rezortu diplomacie hovorí niečo iné, a síce, že "pri využívaní prostriedkov a ich financovaní platí rezortný princíp".
Otázka ďalšieho financovania mimovládok, ktoré zachraňujú utečencov v Stredozemnom mori, bola na stole už v roku 2023. Na jednej strane tu skutočne prichádza k záchrane ľudských životov, no objavujú sa aj slová kritiky, podľa ktorých tu dochádza k vyššej miere pašeráctva.
Klasický trik
Ministerka zahraničia Annalena Baerbocková (43) po obavách o strate financií pre mimovládky presunula celú sumu (24 miliónov eur) pod svoj rezort. Najprv ich teda nechala zmiznúť a potom sa objavili v rozpočte jej rezortu pod zložkou "Medzinárodné aktivity sociálnych skupín". Následne peniaze presunula do "Humanitárnej pomoci", kde sa stratili v celkovej sume 2,2 miliardy eur. Podľa finančných expertov ide o trik ako veľmi rafinovane skryť kontroverzné výdavky.
Poslanec nemeckého parlamentu za stranu CDU Ingo Gädechens ostro skritizoval kroky ministerky Baerbockovej: "Ide o ilegálnych migrantov, ktorí už nesmú prekročiť nemecké hranice. Takýmto ľuďom pomáhame s presunom cez Stredozemné more za peniaze nemeckých daňových poplatníkov! Politika už nemôže byť bláznivejšia!"