Piatok1. november 2024, meniny má Denis, Denisa, zajtra

Alarmujúce výsledky štúdie: Tento kuchynský spotrebič ročne zabije približne 40 000 ľudí! Máte ho doma aj vy?

Ilustračné foto Zobraziť galériu (3)
Ilustračné foto (Zdroj: Getty Images)

MADRID – Podľa štúdie vedenej Environmental Health Research Laboratory na Univerzite Jaume I v Španielsku spôsobí každý rok jeden kuchynský spotrebič v Európe asi 40 000 predčasných úmrtí. Okrem toho môže byť tiež dôvodom, prečo sa u detí a dospelých rozvinie astma.

archívne video

V budúcom roku hrozí zvýšenie cien energií, v prípade plynu až o 30 percent, varuje SaS (Zdroj: TASR/Martina Kriková)

Nebezpečenstvo oxidu dusičitého pre ľudské zdravie, ktorý vypúšťajú plynové sporáky používané v domácnostiach, je známe už pol storočia, no teraz bola zverejnená štúdia, v ktorej sa prvýkrát odhaduje ročná úmrtnosť spôsobená plynovými sporákmi. Vedci zo Španielskej univerzity Jaume I School of Health Sciences v štúdii porovnávali existujúce zdravotné štúdie s koncentráciami oxidu dusičitého v európskych domácnostiach. Dospeli k alarmujúcemu číslu, že plynové sporáky spôsobia v Európe ročne 40 000 predčasných úmrtí, čo je dvojnásobok úmrtí spôsobených dopravnými nehodami.

Plynové sporáky vypúšťajú škodlivé plyny, ktoré súvisia s ochoreniami srdca a pľúc, a odborníci varujú, že ľudia si dostatočne neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré sa skrýva za ich používaním. Varenie s plynom skracuje podľa štúdie človeku život takmer o dva roky. „Rozsah tohto problému je oveľa väčší, než sa pôvodne predpokladalo,“ varovala hlavná autorka štúdie Juana María Delgado-Saboritová, ktorá vedie Laboratórium pre výskum environmentálneho zdravia na Univerzite Jaume I v Španielsku, informuje denník The Guardian.

Alarmujúce výsledky štúdie: Tento
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Odhady nie sú presné

Vedci každoročne pripisujú 36 031 predčasných úmrtí plynovým sporákom v Európskej únii a ďalších 3 928 v Spojenom kráľovstve. Tvrdia, že ich odhady sú konzervatívne, pretože zohľadnili len zdravotné účinky oxidu dusičitého, pričom vynechali údaje pre iné plyny, ako je oxid uhoľnatý a benzén. Škodlivé emisie spôsobené používaním plynových sporákov v kombinácii s existujúcim znečistením vytvárajú zdravie ohrozujúce podmienky a približne tretina európskych domácností používa plyn na varenie. Každá tretia domácnosť v EÚ varí na plyne, pričom toto percento stúpa na 54 percent domácností v Spojenom kráľovstve a viac ako 60 percent v Taliansku, Holandsku, Rumunsku a Maďarsku.

Okrem nebezpečného oxidu dusičitého sa z plynových sporákov aj po vypnutí uvoľňuje metán, silný skleníkový plyn. Ďalšie škodlivé znečisťujúce látky vznikajúce pri spaľovaní plynu zahŕňajú oxid uhoľnatý, benzén, formaldehyd a pevné častice.

Alarmujúce výsledky štúdie: Tento
Zobraziť galériu (3)
 (Zdroj: Getty Images)

Riziko pre deti a starších ľudí

Okrem predčasnej smrti spôsobujú plynové sporáky astmu u detí a dospelých. Odhaduje sa, že plynové sporáky spôsobujú približne 367 000 prípadov astmy u detí a 726 000 prípadov astmy vo všetkých vekových skupinách, vrátane iných znečisťujúcich látok a okrem oxidu uhoľnatého, o ktorom nie je známe, že by mal súvis s astmou, píše portál Euronews.

Správa, ktorú podporila Európska nadácia pre klímu, je založená na výskume, ktorý minulý rok meral kvalitu vnútorného ovzdušia s cieľom zistiť, do akej miery varenie na plyne zvyšuje znečistenie interiéru. To umožnilo vedcom z Univerzity Jaume I a Univerzity vo Valencii určiť pomery znečistenia vnútorného a vonkajšieho ovzdušia počas varenia a zmapovať vystavenie interiéru oxidu dusičitému. Potom použili miery rizika ochorenia získané zo štúdií vonkajšieho znečistenia oxidom dusičitým na výpočet počtu stratených životov. „Hlavnou otázkou je, či sa hodnotenie rizika a úmrtnosti oxidu dusičitého z dopravy dá aplikovať na koncentrácie emitované pri varení na plyne, ale určite je to predpoklad, ktorý treba vyhodnotiť,“ hovoria odborníci na znečistenie ovzdušia Steffen Loft z Univerzity v Kodani, ktorí sa výskumu nezúčastnili.

archívne video

Klimatický zákon otvorí možnosť žalovať štát za neplnenie klimatických nástrojov, ťarchu budú znášať nečinné rezorty (Zdroj: TASR/Jakub Popelka)

V októbri EÚ sprísnila pravidlá kvality vonkajšieho ovzdušia, ale nestanovila normy pre kvalitu ovzdušia v interiéri. Európske združenie verejného zdravia (EPHA) vyzvalo politikov, aby postupne vyradili plynové sporáky tým, že stanovia emisné limity a zároveň poskytnú finančné prostriedky na pomoc pri prechode na čistejšie sporáky a prinútia výrobcov, aby na sporákoch jasne označili riziko znečistenia.

Viac o téme: DomácnosťOtravaPlynový sporákOxid dusičitý
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu