BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že Európska únia poskytne počiatočnú finančnú pomoc vo výške milióna eur na podporu medzinárodného úsilia v boji proti šíreniu rojov kobyliek, ktoré spôsobujú katastrofu v krajinách východnej Afriky.
"Roje kobyliek majú skutočný dosah na životy ľudí, ničia úrodu a pasienky. Je potrebná rýchla akcia. Musíme zintenzívniť úsilie na riešenie situácie ešte skôr, ako to ovplyvní viac komunít," uviedol eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v správe pre médiá. Spresnil, že núdzové financovanie zo strany EÚ pomôže najmä pastierom a poľnohospodárom v postihnutých oblastiach, ktorým vinou kobyliek hrozí strata živobytia.
Finančná pomoc EÚ sa uvoľňuje ako počiatočná a okamžitá reakcia na naliehavú potrebu obmedziť šírenie rojov kobyliek a chrániť vidiecky spôsob života a najmä tých, ktorým už hrozí nedostatok potravín. EÚ zvažuje aj ďalšiu výraznú podporu medzinárodnému úsiliu, ktoré v súčasnosti v tomto regióne organizuje špecializovaná agentúra OSN - Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). Podľa údajov FAO môžu roje kobyliek do júna narásť až 500-násobne.
A locust is a grasshopper in crisis & its
— Marietta (@MariettaDaviz) February 15, 2020
estimated that swarms as large as 900 square miles are capable of eating as much food as 80 million people!
It’s the worst outbreak in 25 years in Ethiopia & 70 years in Kenya. #LocustPlague#SaturdayThoughts pic.twitter.com/pXx1m55IJh
Komisia pripomenula, že kobylky patria medzi nenásytných škodcov, ktorí môžu preletieť až 150 kilometrov za deň. Typický roj môže obsahovať aj 150 miliónov kobyliek na štvorcový kilometer a v priebehu jedného dňa dokáže spotrebovať plodiny, ktoré by postačili na nakŕmenie 35.000 ľudí. Kobylky zaznamenali najskôr v Etiópii, Keni a Somálsku, rozmnožili sa prechodom cez Džibutsko, Eritreu a Sudán a ich roje už zaregistrovali aj v Ugande, Tanzánii a v Južnom Sudáne.