Eva Sopková, psychologička
Medaila prezidenta Slovenskej republiky za významné zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v sociálnej oblasti
Eva Sopková sa narodila 9. marca 1951 v Prešove. Po skončení vysokoškolského štúdia v 70. rokoch pôsobila v Pedagogicko-psychologickej poradni pre deti v Košiciach. Rozhodla sa však založiť manželskú a predmanželskú poradňu v Humennom.
Ukázalo sa, že až polovica klientok poradne zažívala domáce násilie. "Počas vysokoškolského štúdia, ale ani v mojom ďalšom štúdiu a výcvikoch ma nikto nepripravoval na to, že takmer päťdesiat percent mojej klientely budú tvoriť ženy, ktoré ich manželia bijú alebo im ináč ubližujú, ani na to, ako mám týmto ženám pomáhať," spomínala na svoje začiatky psychologička.
Ako jedna z prvých už počas totalitného režimu začala poskytovať pomoc obetiam domáceho násilia. K téme nebol dostatok domácej literatúry, chýbali skúsenosti. Začala intenzívne študovať zahraničnú literatúru, aby si rozšírila svoje odborné vedomosti a naučila sa ženám pomáhať.
Až po Novembri ´89 sa aj o téme násilia začalo hovoriť otvorene. Eva Sopková položila teoretické i praktické základy metodiky psychologickej pomoci pri násilí páchanom na ženách v partnerských vzťahoch na Slovensku. V roku 1993 založila špecializované poradenské centrum Pro familia v Humennom. Neskôr vznikli ďalšie pobočky, z ktorých vzišli dodnes fungujúce samostatné centrá. V Humennom Eva Sopková založila aj prvý bezpečný ženský dom.
V roku 1998 vďaka spolupráci združenia i vydavateľstva ASPEKT a organizácie Pro Familia začali vychádzať odborné a popularizačné publikácie o problematike rodovo podmieneného násilia: štúdia Svetovej banky Násilie páchané na ženách. Skrytá ujma na zdraví, či tínedžerský komiks Násilie v rodine. Super tajné. Eva Sopková sa podieľala aj na mediálne známych kampaniach 16 dní aktivizmu, či Každá piata žena. Pomáhala založiť košickú organizáciu Fenestra.