BRATISLAVA - Posledný týždeň v slovenskom kybernetickom priestore bol pomerne rušný. Obrovské zásahy do súkromných údajov zaznamenal webový portál katastra, ktorý uchováva státisíce zápisov vlastníkov rôznych nehnuteľných majetkov. Dá sa povedať, že bez fungovania tohto online nástroja zažívajú značné nepríjemnosti tí ľudia, ktorí sa aktuálne túžia stať majiteľmi nových rezidencií, bytov alebo domov.
Služby štátneho kataster portálu sú už totiž od začiatku tohto pracovného týždňa nefunkčné a najnovšie správy neveštia nič dobré. Detaily o dianí na spomínanej štátnej doméne priniesol portál Živé.sk. Rozhodne nejde o príjemné novinky. Kým niektorí ľudia sa v týchto dňoch nevedia dopátrať toho, komu patrí ten-ktorý pozemok, iní sú zas zaseknutí uprostred schvaľovacieho konania pri nadobúdaní novej nehnuteľnosti.
archívne video
Zápis do katastra je totiž nevyhnutnou podmienkou celého schvaľovacieho procesu pri kupovaní bytu alebo domu. Jeho služby sú však žiadúce aj v iných segmentoch.
Množstvo dát je pravdepodobne zašifrovaných a hovorí sa aj o hrozbe vo forme výkupného
Štátne orgány až po niekoľkých dňoch priznali, že nejde o bežný výpadok, ale o vážny zásah do súkromných dát z katastra. Podľa odborníkov z webu Živé.sk ide o ransomvérový útok hekerov, čo je prienik, pri ktorom útočníci na serveroch zašifrujú dáta. Veľmi často sa v podobných udalostiach dostane prípad do bodu, kedy útočníci žiadajú výkupné. Zamestnanci dokonca podľa viacerých zdrojov dostali pokyn, aby nezapínali svoje počítače.
Celý problém už potvrdil aj samotný rezort vnútra. "Informačný systém Úradu geodézie, kartografie a katastra (ÚGKK) SR, ktorý využívajú katastrálne odbory okresných úradov, bol zasiahnutý rozsiahlym kybernetickým útokom zo zahraničia," informovalo ministerstvo vnútra počas stredy 8. januára.
Polícia útok potvrdila a zaoberá sa ním
Prípadu sa už chytila aj samotná polícia, ktorá hovorí o neoprávnenom zásahu do systému katastra nehnuteľností. "Presnú kvalifikáciu skutku bude možné ustáliť až na základe vykonaných procesných úkonov. Bližšie informácie poskytneme hneď, ako to procesná situácia dovolí," spresnila polícia, no tá už ďalšie detaily nedoplnila.
Žiadna záloha a sedemciferná suma
Viacerí odborníci sa už okrem iného prikláňajú k faktu, že ide o jeden z najvážnejších útokov na slovenskom kybernetickom poli. K tomuto záveru majú viaceré argumenty. Medzi jeden z nich sa podľa webu Živé.sk radí aj vážna obava, že štát udajne nemá vykonané kvalitné komplexné zálohy údajov, z ktorých by mohli systém opäť uviesť do pôvodného stavu. Z toho vyplýva aj ďalší veľký problém - nikto netuší, kedy bude systém opäť fungovať.
Ak aj úrad nejaké zálohy má, nie sú v stave, ktorý by umožňoval ich rýchlu obnovu. To, že web nefunguje už niekoľko dní indikuje to, že obnova dát potrvá týždne, možno až mesiace.
To však stále nie je všetko a podľa spomínaného webu si dotyční hekeri údajne pýtajú sedemmiestnu sumu v dolároch za to, že dáta obnovia. Experti sa v takýchto prípadoch uchyľujú skôr k alternatívam, aby sa vydieraná strana nenechala zlomiť. Po zaplatení totiž nie je žiadna istota, že sa dáta skutočne vrátia, a ak aj áno, nie je jasné, či v pôvodnej a identickej podobe.
Scenár, ktorého sa viacerí obávajú
Najčiernejší scenár však počíta aj s možnosťou, že obnova dát bude možná jedine z fyzických papierových listín, čo by proces obnovy celého systému časovo podstatne natiahlo na niekoľko mesiacov. V tomto prípade by však hrozil aj značný nárast hypotetických podvodných konaní, kedy by sa niektorí jednotlivci mohli uchýliť k oklamaniu štát pri sporných prípadoch ohľadom vlastníctva konkrétnych pozemkov. Počítali by totiž s tým, že pôvodné online dáta by boli nenávratne vymazané, čo by proces dokazovania značne skomplikovalo.
Kyberútok na kataster môže mať výrazný negatívny dosah na realitný trh
Ak sa situácia s nefunkčnými elektronickými službami katastra nevyrieši v krátkom čase, môže to mať výrazný negatívny dosah na realitný trh. Zhodli sa na tom realitné kancelárie. Realitná kancelária Herrys však očakáva, že situácia by mohla byť vyriešená počas niekoľkých týždňov. "Procesy, ako je zápis vlastníckych práv, zmeny záložných práv či overovanie vlastníctva, sú kľúčové pre dokončenie transakcií na realitnom trhu. Ak tieto služby nie sú dostupné, môže dôjsť k zdržaniu v predaji a kúpe nehnuteľností, čo spôsobí frustráciu u kupujúcich a predávajúcich," uviedla spoločnosť RE/MAX Slovensko.
Taktiež podľa nej môže dôjsť k riziku, že kupujúci a predávajúci nebudú mať dostatočné právne garancie, čo môže oslabiť dôveru v celý proces. Upozornila, že v prípade dlhodobých problémov by mohlo dôjsť aj k ekonomickým stratám pre developerov, realitných maklérov a finančné inštitúcie, ktoré poskytujú hypotéky. Aktuálny stav je veľmi vážny aj podľa realitnej kancelária Halo Reality. "Doteraz sa takáto situácia nikdy nestala a veríme, že nepotrvá dlhšie ako do konca budúceho týždňa, nakoľko by to skomplikovalo množstvo realitných obchodov. Len u nás na služby katastra čaká viac ako 200 klientov," dodala.
Každý obchod je individuálny
Mnohé termíny na zmluvách sa nestihnú, no podľa Halo reality nejde o problém z plnenia jedného zo zúčastnených strán zmluvy. "Je potrebné akceptovať, že o dané dni sa zmluvné termíny posunú bez nároku na odškodnenie. Ak by takáto situácia trvala dlhšie, je to väčší problém pre tých, ktorí žijú aktuálne v podnájme a ten už vypovedali," objasnila. Realitná únia SR uviedla, že každý obchod je individuálny a preto treba hľadať individuálne riešenia aj v spolupráci s bankami. "Naše odporúčanie je podchytiť najmä situácie, kedy by sa kupujúci alebo predávajúci mohli dostať do omeškania, a teda dodatkami k zmluvám predĺžiť jednotlivé lehoty," poradila.
"Podľa nám dostupných informácií neočakávame, že by aktuálna situácia na katastri nebola vyriešená v horizonte niekoľkých týždňov," reagovala realitná kancelária Herrys s tým, že odporúča pokračovať v procese predaja a príprave dokumentov, pretože ide o dlhodobý procese trvajúci niekoľko mesiacov.