BRATISLAVA/BRUSEL - Odložené rokovania v Bruseli s predstaviteľmi Európskej komisie majú predseda vlády Robert Fico (Smer-SSD) a ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) za sebou. Slovenský premiér po ich skončení zopakoval, že ak sa nevyrieši situácia s tranzitom plynu cez Ukrajinu, Slovensko môže pristúpiť k tvrdým recipročným opatreniam. Tie by sa dotkli aj bežných, vojnou postihnutých Ukrajincov.
Pôvodne sa rokovanie malo konať ešte v utorok a to v trojici - rokovať mali predstavitelia Európskej komisie, Slovenka a tiež delegácia Ukrajiny. Eurokomisia však stretnutie zrušila pre neúčasť ukrajinskej strany, informoval o tom náš Úrad vlády. Stretnutie bolo nakoniec preložené na štvrtok, avšak už dopredu bolo avizované, že bude bez Ukrajincov.
Fico po rokovaní uviedol, že mu eurokomisár pre energetiku Dan Jørgensen prisľúbil, že vznikne skupina zástupcov predstaviteľov EÚ, Slovenska a tiež Ukrajiny.Tá sa má zaoberať možným obnovením tranzitu. "Ide o vážny problém a uvedomuje si to aj komisár pre energetiku Dan Jörgensen", uviedol premiér. Štvrtkové rokovania označil za "konštruktívne" a povedal, že Komisia má veľký záujem o vyriešenie problému.
VIDEO
V prípade, ak sa však ukáže, že táto snaha nikam nevedia, Fico je pripravený na recipročné opatrenia voči Kyjevu, medzi ktorými môže byť zastavenie humanitárnej pomoci na Ukrajinu aj zníženie či odňatie dávok pre ukrajinských utečencov. Spomenul tiež možnosť zastavenia dodávok elektriny na Ukrajinu aj to, že pri rokovaniach v Európskej únii týkajúcich sa Ukrajiny použije Slovensko svoje právo veta. "Keď nás bude ukrajinský prezident ďalej poškodzovať, poškodzovať EÚ, Slovenská republika ukáže, že je suverénnou krajinou," uviedol predseda slovenskej vlády.
Aké recipročné opatrenia Fico plánuje:
- zastavenie všetkej humanitárnej pomoci
- výrazné zníženie alebo úplné odňatie dávok pre ukrajinských vojenských utečencov na Slovensku
- zastavenie dodávok elektrickej energie v havarijných situáciách
- využitie práva veta pri viacerých rozhodnutiach v Európskej únii
Zmluva na päť rokov
Fico však zároveň po rokovaní uviedol, že naša vláda nemá záujem na eskalovaní napätia, po návrate na Slovensko chce zvolať koaličnú radu.
Na konci roka 2024 vypršala platnosť zmluvy o tranzite ruského zemného plynu cez územie Ukrajiny. Kyjev sa rozhodol zmluvu nepredĺžiť. Fico viackrát varoval pred stratou pol miliardy eur ročne pre Slovensko a pre Európsku úniu ako celok vyčíslil finančnú záťaž na 60 až 70 miliárd eur.