BRATISLAVA – Na hrebeňoch hôr stredného Slovenska môže od piatka 9. januára fúkať silný vietor, ktorý v nárazoch dosiahne rýchlosť 25 až 35 m/s.
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto na tri dni vydal výstrahu druhého stupňa. Meteorológovia zároveň upozorňujú aj na snehové jazyky a záveje i na poľadovicu na cestách. Už dnes od 21.00 h platí na strednom a časti východného Slovenska výstraha prvého stupňa pred vetrom, kedy meteorológovia na hrebeňoch hôr očakávajú vietor s rýchlosťou 17 až 25 m/s. V piatok od 6.00 h začne platiť výstraha druhého stupňa v okresoch Martin, Turčianske Teplice, Námestovo, Dolný Kubín, Banská Bystrica, Ružomberok, Tvrdošín, Liptovský Mikuláš, Brezno a Poprad.
"Predpokladaná rýchlosť vetra je v danom ročnom období a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd vysoká," upozorňuje SHMÚ s tým, že táto rýchlosť predstavuje zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Výstraha druhého stupňa platí do nedele 11. januára do 23.00 h. Pred poľadovicou na cestách vystríhajú meteorológovia vodičov na západnom Slovensku, pozor by mali dávať hlavne od dnešnej polnoci do piatkového rána do 9.00 h. Severné okresy najmä stredného Slovenska zase v piatok od 6.00 h do polnoci môžu potrápiť snehové jazyky a záveje. "Tvorba snehových jazykov a závejov predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre dopravné aktivity," upozorňuje SHMÚ. Pre oba javy vydali meteorológovia výstrahu prvého stupňa.
Na východe a západe SR bol rozdiel medzi teplotami vyše 20 stupňov Celzia
Viac než 20 stupňov Celzia bol rozdiel medzi teplotami vzduchu, ktoré mali Slováci na krajnom juhozápade a severovýchode našej krajiny. Stalo sa to v noci zo 6. na 7. januára. Zatiaľ čo v Bratislave na letisku a v Mlynskej doline klesla do rána teplota vzduchu na mínus 5,4, resp. mínus 5,1 stupňa Celzia, v Podolínci bol v rovnakom čase mráz mínus 25,4 stupňa Celzia.
"Bolo to podmienené tým, že prúdenie studeného vzduchu sa teraz posunulo viac na východ ako na konci roka 2014," vysvetľujú meteorológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško a Marek Švec. Pripomínajú, že na severnom a východnom Slovensku bola už na sviatok Troch kráľov nízka aj maximálna denná teplota vzduchu. Napríklad v Liesku na severnej Orave dosiahla podľa SHMÚ teplota iba mínus 4,8 stupňa Celzia, ale v južných regiónoch Slovenska bolo o viac ako 10 stupňov Celzia teplejšie. Dudince mali napríklad plus 6,1 stupňa Celzia.
"V noci potom začala od západu pribúdať vysoká oblačnosť, ktorá v západných oblastiach Slovenska nepodporovala výraznejší pokles teploty vzduchu," vysvetľujú ďalej Faško a Švec. Najrozhodujúcejším činiteľom však bola podľa nich prítomnosť snehovej pokrývky a konfigurácia terénu. "Studený vzduch sa mohol na miestach s dostatočne hrubou snehovou pokrývkou pri bezoblačnom počasí a utíšení vetra ďalej ochladzovať a tieto podmienky boli teraz najlepšie práve v kotlinách severného a severovýchodného Slovenska," uvádzajú.
Podobný silný mraz v uvádzaných kotlinách bol naposledy vo februári 2012, kedy 13. februára v Červenom Kláštore klesla teplota vzduchu na mínus 29,3 stupňa Celzia. Mrazivé obdobia v prvých dňoch nového roka sa zvyknú označovať ako trojkráľová zima. Rekordne silné mrazy pre 7. január zaznamenali v roku 1985 napríklad v Čadci, kde vtedy klesla teplota podľa SHMÚ vzduchu na mínus 30,6 stupňa Celzia a v Oravskej Lesnej až na mínus 36,6 stupňa Celzia.
Silné mrazy boli 7. januára aj v roku 1997, kedy v Plavči zaregistrovali rekord minimálnej teploty vzduchu na tejto meteorologickej stanici pre tento deň, a to mínus 24,5 stupňa Celzia. V stredu 7. januára tohto roku tam podľa SHMÚ namerali mínus 24,4 stupňa Celzia a na základe týchto údajov tam klesla teplota vzduchu takmer na rekordnú úroveň pre 7. január.
Poľadovica spôsobila dnes pády a zlomeniny
Výdatná snehová nádielka a poľadovica spôsobili dnes v Košiciach nepríjemné pády viacerým chodcom. Traumatológovia Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) Košice do 14.00 h ošetrili deviatich takto postihnutých pacientov. "Vo väčšine prípadov išlo o zlomené zápästia a poranené kolená. K ďalším patrili udretá hlava, zlomený členok, vykĺbené rameno," informovala hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.