BRATISLAVA - Cez víkend nás opäť čakajú horúčavy a tak mnohí využijú slnečné počasie na výlet pri vodu. Predtým si však treba poriadne rozmyslieť, kam so svojou rodinou pôjdete. Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva SR totiž zverejnil aktualizovaný stav prírodných a umelých kúpalísk, ktorý sa väčšine nebude páčiť. Viaceré obľúbené jazerá a dokonca aj kúpaliská neprešli.
archívne video
Odbor hygieny životného prostredia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR informuje, že v 32. kalendárnom týždni (k 9. augustu) bola v prevádzke väčšina umelých a prírodných kúpalísk, ktoré počas kúpacej sezóny 2024 plánovali prevádzku. Regionálne úrady verejného zdravotníctva na prevádzkovaných kúpaliskách vykonávali štátny zdravotný dozor a pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na kúpanie na vybraných prírodných vodných plochách, ktoré majú neorganizovanú rekreáciu a sú bez prevádzkovateľa.
Prírodné kúpaliská a vodné plochy
Odbor hygieny životného prostredia ÚVZ SR uvádza, že na základe posledných odberov je z dôvodu prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov voda na kúpanie nevyhovujúca a kúpanie sa neodporúča na lokalitách Ružín - prítoky (prítok Hornádu, odber 8. júla), VN Duchonka (Malá pláž, odber 8. júla), Laborec Humenné (odber 10. júla). "Na vodnej nádrži Ružín (Počkaj Beach a SKI, odber 8.júla), Ružín - prítoky (prítok Hnilca, odber 8.júla) bolo zistené prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofyl-a, čo môže znamenať pre kúpajúcich sa zdravotné riziko," varuje odbor.
"Na Štrkovisku Čaňa (odber 18. júla), Štrkovisku Gbely Adamov (odber 24. júla) a RO Gazarka Šaštín Stráže (odber 24. júla) bolo zaznamenané významné prekročenie zdravotne významných biologických ukazovateľov," pokračujú hygienici s tým, že kúpanie predstavuje akútne nebezpečenstvo a zvýšené zdravotné riziko pre kúpajúcich sa.
Na Plážovom kúpalisku JAZERO v Košiciach (odber 24. júla) hygienici neodporúčajú kúpanie pre citlivé populačné skupiny, ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofyl-a. Dodáva však, že u dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú.
Znížená priehľadnosť a plánované odbery
"Znížená priehľadnosť bola zistená na Lipovina - Bátovce, Vinianske jazero, Ružín (Košice - okolie), GEČA, IZRA, Jazero Krpáčovo, Horná Lehota, Zelená voda – Kurinec, Veľké Uherce, Šútovské jazero - Kraľovany Rieka, VD Orava – ATC Jami. V týchto prípadoch ide o zdravotne nevýznamné ukazovatele a na týchto lokalitách je naďalej umožnené rekreačné kúpanie, avšak so zvýšenou opatrnosťou," uvádza odbor hygieny životného prostredia ÚVZ.
V budúcom týždni sú plánované odbery na vybraných lokalitách, napríklad Veľká Domaša – Valkov, Veľké Uherce, Kanianka, Nitrianske Rudno a podobne.
Viaceré obľúbené kúpaliská a bazény sklamali
Povolenie na prevádzku malo na konci 32. týždňa 182 umelých kúpalísk a 544 bazénov, informuje odbor hygieny životného prostredia ÚVZ.
Nedodržanie mikrobiologickej kvality vody na kúpanie bolo preukázané na základe ostatných odberov z 31. týždňa v dvojúrovňovom detskom bazéne na Letnom kúpalisku Podbrezová (29. júla), v bazéne pri vonkajších toboganoch na kúpalisku THERMALPARK Dunajská Streda (1. augusta), v plaveckom bazéne na Termálnom kúpalisku Novolandia v Rapovciach (29. júla).
Rovnaké nedodržanie kvality evidujú aj v detskom, plaveckom a oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Komárno (30. júla), v oddychovom bazéne na Termálnom kúpalisku Podhájska (31. júla), v neplaveckom bazéne v Penzióne Pltník v Červenom Kláštore (30. júla), v bazénoch na Kúpalisku Zelená žaba v Trenčianskych Tepliciach (31 júla) aj vo viacúčelovom bazéne na Kúpalisku Kamenný mlyn v Trnave (30. júla).
"V ostatných prípadoch išlo o nedodržanie odporúčaných limitov pre zdravotne nevýznamné fyzikálno-chemické ukazovatele kvality vody na kúpanie. V bazénoch, v ktorých boli zistené nedostatky v kvalite vody na kúpanie, prevádzkovatelia v priebehu aktuálneho týždňa vykonali opatrenia na zlepšenie kvality vody na kúpanie a odoberali vzorky na overenie účinnosti vykonaných opatrení. Prevádzka bazénov bude obnovená po predložení vyhovujúcich výsledkov," konštatuje na záver odbor hygieny životného prostredia ÚVZ.