PRAHA - Malvína Friedmannová-Fantová, narodená pred sto rokmi, 1. marca 1917, sa stala prvou ženskou príslušníčkou prvého československého poľného práporu vo vtedajšom Sovietskom zväze počas druhej svetovej vojny. Po absolvovaní základného a poľného výcviku sa venovala výcviku ošetrovateliek. Na východnom fronte pôsobila v rokoch 1941 až 1945.
Československý politik objavil neuveriteľnú vec: Ľuďom lietajú z hlavy podivné častice
Friedmannová pochádzala zo slovenského Cejkova v okrese Trebišov. Po ukončení meštianky študovala zdravotnícke kurzy ČSČK v Prahe a potom pracovala ako zdravotná sestra v Benešove pri Prahe.
Po okupácii Československa sa rozhodla odísť bojovať proti nacistom. Odišla do Poľska a neskôr do vtedajšieho Sovietskeho zväzu. Ako veliteľka zdravotnej hliadky sa zúčastnila nasadenia československých jednotiek v bitke pri Sokolove, neskôr i oslobodzovacích bojov od Dukly až do Ostravy a Prahy. Vydala sa za Kurta Fantu a prijala jeho priezvisko.
Po vojne sa spolu s manželom usadila v Prahe. Dokončila zdravotnú školu ČSČK a do augusta 1948 pracovala v Ústrednej vojenskej nemocnici v Prahe-Střešoviciach. V lete 1948 sa prihlásila ako inštruktorka zdravotníckeho výcviku izraelskej armády a odišla do Izraela.
Tam pôsobila najskôr v Haife a neskôr v Naharíji v nemocnici. Zomrela v roku 2013. Jej odvahu a hrdinstvo stvárnil v príbehu fiktívnej hrdinky Anky Kadlecovej režisér Otakar Vávra vo svojej filmovej trilógii Dni zrady, Sokolovo a Oslobodenie Prahy.