RUSKOV - V rímsko-katolíckom kostole v obci Ruskov (okres Košice - okolie) znie počas omší hudba zo vzácneho píšťalového organu. Vyrobený bol v Nemecku ako len jeden z troch kusov.
Nástroj kúpil v roku 1912 v Berlíne gróf Štefan (István) Forgáč (1854 – 1916) zo Slanca od firmy Choralian. Tá bola súčasťou americkej korporácie Aeolian Company, špecializujúcej sa na výrobu tzv. domácich organov pre bohatých zákazníkov. Elektro-pneumatický organ okrem klasickej hry umožňoval aj automatické hranie prostredníctvom perforovaných zvitkov, ktoré sa doň vkladali.
Epochálny objav v Maďarsku: Po hrobe slávneho panovníka pátrali 450 rokov, našli ho!
"V Berlíne vyrobili len tri kusy tohto organu nesmiernej hodnoty. Jeden si kúpil nemecký priemyselník Krupp, druhý sa dostal do rúk bohatého holandského kupca, od ktorého ho neskôr odkúpilo múzeum Pianola v Amsterdame. Tretí kúpil gróf Forgáč a keďže bol veľmi veľký, nachádzal sa v troch miestnostiach," uviedla Jolana Janičkárová, ktorá o slanskom rode Forgáčovcoch napísala knihu. Organ mal po úpravách spolu takmer 1000 píšťal v 16 radoch.
Gróf po kúpe nástroja o pár rokov zomrel a jeho kaštieľ v Slanci po druhej svetovej vojne zbúrali. Organ sa z neho podarilo zachrániť, rozobratý ho premiestnili do neďalekého ruskovského kostola, kde mali Forgáčovci rodinnú hrobku. Tam takto prečkal 20 rokov. Z iniciatívy miestneho kňaza Jána Harčára ho potom zreštaurovali v Košiciach. Do kostola na chór sa však celý nezmestil, po dohode preto zvyšnú časť osadili v kostole v Kokošovciach pri Prešove.
"Organ opravili a v Ruskove vysvätili v roku 1967, pričom prvýkrát na ňom zahral organový virtuóz Ivan Sokol," zaspomínal si miestny pamätník Ondrej Hric. Od tých čias až podnes krásna hudba organu v Ruskove opäť rozoznieva duše jeho poslucháčov.