MOSKVA - Symbolom likvidácie údajných odporcov Josifa Stalina v Sovietskom zväze v 30. rokoch 20. storočia sa stali tri moskovské procesy s takzvanými nepriateľmi štátu. Dvoch z najznámejších boľševikov a bývalých Stalinových pobočníkov, Grigorija Zinovieva a Leva Kameneva, popravili pred 80 rokmi, 25. augusta 1936. Za Stalinovej vlády bolo popravených pri čistkách, zahynulo v pracovných táboroch (gulagoch) alebo v občianskej vojne a podľahlo hladomoru v 30. rokoch podľa niektorých odhadov až 43 miliónov ľudí.
Posledné dni Stalina: Vystrašení lekári sa báli diktátora ZSSR dotknúť, keď zomieral
Represie rozpútal Stalin naplno už po 17. zjazde komunistickej strany v roku 1934. V prvom procese proti údajným trockistom (19. až 24. augusta 1936) padlo za účasti zahraničných pozorovateľov 16 rozsudkov smrti, ktoré vykonali ihneď po skončení procesu.
Najprominentnejšími obžalovanými boli bývalí vedúci činitelia strany a dvaja členovia "triumvirátu" riadiaceho po Leninovej smrti stranu - Zinoviev a Kamenev. Oboch obvinili z protištátneho sprisahania, ktoré sa vraj snažilo teroristickými činmi proti "hlavným vodcom" zmeniť sovietsku politiku "v duchu trockisticko-zinovievskej platformy". Na smrť Stalin poslal okrem iného aj oboch synov Kameneva, jeho ženu a jeho brata s manželkou.
V januári 1937 nasledoval proces "sedemnástich" proti Grigorijovi Pjatakovovi a ďalším, na ktorého konci bolo 13 hrdelných rozsudkov. V marci 1938 bolo v treťom moskovskom procese "dvadsaťjeden" proti Nikolajovi Bucharinovi (označenom za iniciátora pravicovej úchylky) a ďalším odsúdených na smrť 18 ľudí.
Zločiny Stalinovho režimu odsúdil a viac odhalil až historický prejav Nikitu Chruščova na 20. zjazde Komunistickej strany Sovietskeho zväzu (KSSZ) v roku 1956. Celkovo boli v ZSSR od 30. rokov do smrti Stalina v roku 1953 pre obvinenia z kontrarevolučnej a protištátnej činnosti odsúdené takmer štyri milióny ľudí, z toho viac ako 780-tisíc na trest smrti. Po roku 1956 väčšinu obetí rehabilitovali.