Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Strašidelné praktiky v Rusku: Prevoz väzňov stále vyzerá ako z éry sovietskych gulagov

Ilustračné foto
Ilustračné foto

MOSKVA - Väzni v Rusku musia znášať často týždne neľudských podmienok, než ich v stiesnených vlakoch bez okien prepravia do až tisíce kilometrov vzdialených nápravných zariadení. Vyplýva to z najnovšej správy organizácie pre ľudské práva Amnesty International (AI). V krajine podľa aktivistov pretrváva prax zdedená zo sovietskej éry, ktorú je potrebné reformovať.

Smutno-veselý príbeh Slovenky Anny, ktorá prežila gulag: Mladosť jej vrátil ruský dôstojník

Na prepravu väzňov v Rusku zvyčajne slúžia staré sovietske vlaky a do jedného "kupé" pre štyri osoby je umiestnených 12 ľudí s batožinou. Počas prevozu môžu trestanci využiť toaletu len raz za päť či šesť hodín, tvrdia aktivisti z AI. Správa organizácie je založená na výpovediach svedkov a informáciách ďalších organizácií obhajujúcich ľudské práva ako je napríklad Human Rights Watch (HRW).

"Usvedčení väzni sú prepravovaní vo vlaku bez ventilácie, bez prirodzeného svetla, s trochou vody a sporadickým prístupom na toalety. Na konci cesty, ktorá môže trvať aj dlhšie ako mesiac, dorazia do miesta určenia, ktoré je tisíce kilometrov ďaleko od ich rodín," uviedol Denis Krivošejev z AI. Rusko by podľa neho malo väzňom zabezpečiť podmienky, ktoré zodpovedajú medzinárodnému právu a štandardom.

Ruská federálna väzenská služba zdedila sieť trestaneckých kolónií zo sovietskeho systému takzvaných gulagov (pracovných trestaneckých táborov), z ktorých mnohé sa nachádzajú v odľahlých a riedko obývaných častiach krajiny. "Vzdialenosť je jedným zo spôsobov, ako väzňa psychicky zdeptať," tvrdí aktivista za ľudské práva Alexej Sokolov.

Moskovské procesy s nepriateľmi štátu: Stalin poslal na smrť milióny ľudí

Informácie o preprave väzňov držia ruské úrady v tajnosti a cieľovú destináciu neprezradia trestancovi, jeho rodine ani obhajcovi až do dňa prepravy. Aktivisti z AI spoločne s obhajcami ľudských práv z HRW a miestnych inštitúcií preto vyzvali Moskvu k reforme zastaraného systému a zastaveniu týrania trestancov.

"Väzni dopravovaní vo vlakoch strávia dni alebo dokonca týždne bez kontaktu s vonkajším svetom. Akonáhle sú na ceste, stávajú sa neviditeľní... Je to kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie a je načase to zastaviť," povedala veteránka sovietskeho a ruského disentu Ljudmila Alexejevová .

Viac o téme: VlakVäzeňGulagRuskoAmnesty International
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu