LONDÝN - V Mníchove sa našla pohľadnica, ktorú 27-ročný Adolf Hitler. ako vojak zranený v 1. svetovej vojne, napísal priateľovi z frontu Karlovi Lanzhammerovi. Na pohľadnici z roku 1916 je bavorský Norimberg, ktorý sa neskôr stal dejiskom ríšskych zjazdov Hitlerových nacionálnych socialistov a po 2. svetovej vojne tiež procesov s hlavnými vojnovými zločincami nacistickej diktatúry.
Na pohľadnici Hitler podľa BBC sľubuje, že sa čoskoro vráti na front. Napísal ju, keď sa zotavoval z vojnových zranení. Pohľadnicu našli historici vďaka medzinárodnému projektu Europeana 1914-1918, kedy bežní ľudia na špeciálne akcie prinášajú predmety a dokumenty z danej doby.
"Drahý Lanzhammer, som teraz v Mníchove u záložného práporu. Momentálne som ale na liečení zubov. Avšak ihneď sa budem dobrovoľne hlásiť na bojisko. S pozdravom, A. Hitler," stojí na zadnej strane pohľadnice.
V slove "ihneď", nemecky "sofort", pritom Hitler urobil pravopisnú chybu, keď slovo napísal s dvojitým "f", teda "soffort".
Profesor Oxfordskej univerzity Stuart Lee povedal, že keď bola potvrdená pravosť pohľadnice, otriasol sa hrôzou. "Nemohol som uveriť, že na lokálnej akcii, ktorej úlohou bolo zaznamenávať príbehy obyčajných ľudí, som zbadal doposiaľ neznámy dokument popísaný Hitlerovou vlastnou rukou," povedal Lee.
Ako historik, ktorý sa predtým zaoberal hlavne stredovekom, vraj bol na objavovanie "neuveriteľne vzácnych listín" zvyknutý, ale na poslednom objave podľa neho bolo niečo "znepokojujúceho". "Dotýkal som sa niečoho, čoho sa dotýkal Hitler. To sa vám v hlave preháňajú rôzne myšlienky," povedal profesor.
Adresátom pohľadnice bol posol z Hitlerovho regimentu Karl Lanzhammer. Expert na Hitlerov život za 1. svetovej vojny Thomas Weber z Aberdeenskej univerzity povedal, že všetka doteraz známa Hitlerova korešpondencia z tej doby bola adresovaná spolubojovníkom z rovnakého pluku. To podľa neho ukazuje, že neskorší nacistický vodca vnímal armádu ako svoju "náhradnú rodinu". "Každý iný vojak by písal domov," poznamenal Weber.
Podľa historika bolo aj u najväčších patriotov krajne neobvyklé, že by sa nemohli dočkať návratu na front. Armáda bola pre Hitlera po smrti matky "najbližšou sociálnou sieťou", domnieva sa historik.
Podobné nahliadnutia do života mladého Hitlera sú veľmi vzácne okrem iného preto, že keď bol pri moci, systematicky likvidoval staršie doklady o sebe. Predchádzajúce Weberove štúdie okrem iného odhalili, že istý židovský dôstojník Hitlera navrhoval na medailu.