VALENCIA – Záplavy a extrémne počasie, ktoré sa prehnalo Španielskom spôsobuje obrovské škody. Úrady už hlásia viac ako 60 obetí a obávajú sa, že môžu ešte pribúdať. V krajine vyhlásili núdzový stav.
Mimoriadne extrémne počasie a bleskové záplavy zasiahli časť južného a východného Španielska v utorok. Na niektorých miestach meteorológovia zaznamenali viac ako 300 mm zrážok v priebehu niekoľkých hodín. Niekoľko ľudí je stále nezvestných.
Najdramatickejšie zábery pochádzajú z mesta Valencia, kde voda zmietla z ciest takmer všetky autá. Podľa záchranných tímov mnohé obete objavili až po tom, čo opadla obrovská povodňová vlna, informovalo imeteo.sk. „Bohužiaľ môžeme potvrdiť, že nejaké telá sa už našli, ale z úcty k rodinám nebudeme poskytovať žiadne ďalšie podrobnosti,“ uviedol predseda tamojšej regionálnej vlády Carlos Mazon.
V postihnutých oblastiach bol vyhlásený stav núdze a pozastavená bola aj doprava medzi Madridom a Valenciou. S obrovskou vlnou vody bojovala aj Murcia či Malaga. A hoci podľa španielskej meteorologickej agentúry AEMET extrémny dážď očakávali, množstvo zrážok ktoré spadlo prekonalo aj očakávania. Vo Valencii spadlo za 24 hodín najviac zrážok od septembra 1966.
Desiatky ľudí strávili podľa denníka El País vo Valencii noc v autách či na strechách domov a čerpacích staníc, odkiaľ ich museli zachrániť hasiči. Na pomoc bola povolaná aj armáda. Niektorí volali o pomoc aj prostredníctvom sociálnych sietí. "Potrebujeme pomoc, volajte, kde môžete. Môj brat, moja matka a ja sme uviazli doma, "začínal jeden z mnohých odkazov zverejnených na sieti X dnes skoré ráno.
Niektorí užívatelia sociálnych sietí sa tiež podľa RTVE sťažovali na ťažkosti s núdzovou linkou 112. Predseda valencijskej vlády Carlos Mazón ale uviedol, že linka funguje bez obmedzení a len v utorok vybavila vyše 10.000 hovorov. Vyzval tiež ľudí, ktorých voda uväznila doma, aby čakali na pomoc. "Ak k vám pomoc ešte nedorazila, nie je to z nedostatku záchranárov, ale kvôli komplikáciám na cestách," uviedol v noci na dnes Mazón.
Voda zaplavila aj domov dôchodcov v meste Massanassa vo Valencii, všetkých jeho klientov sa podarilo neskôr dostať do bezpečia. Vo fabrike automobilky Ford v Almussafes uväznili záplavy cez noc celú popoludňajšiu zmenu, ktorá sa skončila v utorok o desiatej večer. Na sociálnych sieťach sa objavila séria videozáznamov zo záchranných akcií i zatopených ciest s desiatkami prevrátených áut, ktoré zmietla voda. V Andalúzii pri Málage vykoľajil vysokorýchlostný vlak s takmer 300 ľuďmi, nikto nebol zranený. Rušiť alebo presmerovať lety muselo kvôli zlým poveternostným podmienkam aj letisko vo Valencii.
Sústrasť obetiam vyjadrila aj španielska kráľovská rodina, ktorá uviedla, že je následky záplav "zdrvené", a sľúbila zabezpečiť všetku potrebnú podporu. Pomoc ponúkla dnes Španielsku tiež portugalská vláda. "Portugalská vláda vyjadruje sústrasť kvôli obetiam povodní v Španielsku a ponúka všetku nevyhnutnú pomoc," napísal na sieť X predseda portugalskej vlády Luís Montenegro.
Španielsku vládu s ponukou pomoci oslovilo tiež Nemecko. Vláda aj kancelár Olaf Scholz podľa agentúry DPA uviedli, že sú hlboko otrasení. Európska únia je pripravená pomôcť Španielsku, ktoré čelí dramatickej situácii, uviedla predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. EÚ podľa nej aktivovala satelitný systém Copernicus a údaje z neho poskytla španielskym záchranárom pre lepšiu koordináciu ich zásahov. Brusel už tiež ponúkol aktiváciu mechanizmu civilnej ochrany, uviedla podľa AFP šéfka komisie.