MOSKVA - Ako analyzuje americký think tank, Vladimir Putin by mohol po páde frontu na Ukrajine bez väčšieho odporu napadnúť pobaltské štáty. Putinova mapa ukazuje plán ruského útoku.
Vladimir Putin už viac ako dva roky vedie svoju agresívnu vojnu proti Ukrajine. Nie je jasné, ako dlho môže Ukrajina naďalej odolávať ruskému útočníkovi bez čoraz vzácnejších zbraní dodávaných zo Západu. Strach z ďalšieho útoku Vladimíra Putina na Európu pretrváva od začiatku ukrajinskej vojny. Odvtedy sa špekuluje o tom, ktorá krajina by sa teoreticky ešte mohla nachádzať na Putinovom „zozname dobyvateľov“.
Putin po víťazstve Ukrajiny napadne pobaltské štáty
Ako sa teraz dá prečítať v teoretickej analýze amerického think tanku „Institute For The Study Of War“ (ISW), Putin „napadne pobaltské štáty“ tak, aby Veľká Británia a USA „už nemohli reagovať“. Strategické Putinove mapy zverejnené ISW ukazujú, že v prípade porážky Ukrajiny na bojisku by východné krídlo NATO voči Rusku bolo vážne ohrozené. Pre experta na ISW Fredericka W. Kagana existuje teoretická možnosť, že „ruské tankové a výsadkové jednotky zaberú samotné pobaltské štáty“.
Putinova mapa ukazuje, ako Rusko útočí na Estónsko, Lotyšsko a Litvu: NATO nemá šancu
Analýza prichádza s varovaním, že kolapsu ukrajinského frontu môže zabrániť iba obnovená a zvýšená podpora zo strany Spojených štátov. V tomto prípade, varuje Kagan, by spojenci v NATO ako Spojené kráľovstvo, USA, Francúzsko a Nemecko už nestihli reagovať na Putinov postup proti Pobaltiu. Kagan pokračoval: "Ruský postup sa zrýchli bez rýchlej americkej akcie. Rusi využívajú svoju výhodu a pomaly, ale vytrvalo postupujú v niekoľkých sektoroch frontu. Od začiatku tohto roka ruské sily dobyli vyše 360 kilometrov štvorcových."
Takto by prebiehal Putinov útok na Pobaltie
ISW odhaduje, že Rusko by uprednostnilo prerušenie priepasti Suwalki, ktorá vedie medzi severozápadným Bieloruskom (okolo Grodna) a ruskou exklávou Kaliningrad, aby zabránilo NATO v posilňovaní alebo obnovovaní zásob pobaltských štátov. Moskva by sa potom pokúsila spustiť ofenzívu s ruskými tankovými a výsadkovými jednotkami tak rýchlo, že by spojenci v NATO dokázali reagovať len s ťažkosťami.