WASHINGTON - Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie (NATO) Jens Stoltenberg v pondelok ubezpečil Veľkú Britániu, že v kauze bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa, ktorého otrávili vo Veľkej Británii, stojí aliancia pevne na strane Londýna. Britská vláda a tiež veľká časť medzinárodného spoločenstva tvrdí, že za útokom na Skripaľa a jeho dcéru bolo Rusko.
"Všetkých 29 spojencov z NATO je jednotných. Stojíme solidárne za Spojeným kráľovstvom. Veľká Británia nie je osamotená," vyhlásil Stoltenberg na spoločnej tlačovej konferencii s britským ministrom zahraničných vecí Borisom Johnsonom v Bruseli.
Tým, ako Rusko doteraz odpovedalo na žiadosti o vysvetlenie, ktoré mu adresovala Veľká Británia, podľa Stoltenberga "preukázalo jednoznačné opovrhnutie medzinárodným mierom a bezpečnosťou". "Naďalej vyzývame Rusko, aby nás podrobne oboznámilo s programom Novičok," povedal šéf NATO.
Skripaľa a jeho dcéru Juliu našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v anglickom meste Salisbury. Obaja sú odvtedy v nemocnici v kritickom stave. Podľa britských vyšetrovateľov boli otrávení nervovoparalytickou látkou Novičok, ktorú vyrábala armáda Sovietskeho zväzu na konci studenej vojny.
Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.
Presvedčenie, že za otrávením Skripaľa a jeho dcéry je ruské vedenie, spoločne vo štvrtok deklarovali americký prezident Donald Trump, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macron aj britská premiérka Theresa Mayová. V spoločnom vyhlásení uviedli, že "neexistuje žiadne iné uspokojivé vysvetlenie" tejto kauzy, ako to, že Skripaľa a jeho dcéru otrávili na príkaz Ruska.
Moskva tieto obvinenia zo strany Západu odmieta. Niektorí ruskí politici dokonca prišli s verziou, že útok na Skripaľa a jeho dcéru bol dielom britských tajných služieb, ktoré chceli očierniť ruského prezidenta Vladimira Putina pred víkendovými prezidentskými voľbami.
Tvrdí to napríklad aj Andrej Lugovoj, hlavný podozrivý z vraždy ďalšieho bývalého ruského agenta Alexandra Litvinenka, ktorá sa stala v roku 2006 tiež vo Veľkej Británii. Litvinenko zomrel po tom, ako sa na stretnutí v Londýne napil čaju s obsahom rádioaktívneho polónia-210. Lugovoja Rusko už vyše desať rokov odmieta vydať do Veľkej Británie a namiesto toho sa z neho stal poslanec ruskej Štátnej dumy.