BOULOGNE-SUR-ME - Francúzsky súd dnes uznal bývalého britského vojaka Roba Lawrieho za vinného z ohrozovania štvorročného afganského dievčaťa, ktoré sa pokúsil tajne odviezť zo špinavého migračného tábora v Calais k jeho rodinným príslušníkom v Británii, ale zbavil ho vážnejšieho obvinenia z pašovania. Súd udelil exvojakovi len podmienečnú pokutu vo výške 1000 eur.
Verdikt sa zdá iba symbolickým trestom a víťazstvom 49-ročného Lawrieho, ktorý sa ospravedlnil za "nerozumný" čin. Jeho prípad je typickým zápasom srdca so zákonom v období, keď Európa zažíva rekordný prílev migrantov, napísala dnes tlačová agentúra AP.
"Francúzska justícia dnes vyslala signál. Keď má človek v srdci súcit, vyhráva súcit," povedal po vyhlásení rozsudku Lawrie. V súdnej sieni sa ozvali nadšené výkriky množstva ľudí, ktorí migrantom pomáhajú, i ďalších, ktorí prišli exvojaka podporiť.
Lawrie sa vyhol trestu odňatia slobody a dostal podmienečnú pokutu 1000 eur. To vo Francúzsku znamená, že odsúdený nemusí peniaze zaplatiť, ale dostane zápis do registra trestov. Exvojakovi hrozilo maximálne uväznenie na päť rokov a pokuta vo výške 30.000 eur.
Lawrie, niekdajší čistič kobercov a vojak z oblasti anglického mesta Leeds, pomáhal migrantom ako dobrovoľník, keď ho vlani 24. októbra chytila francúzska pohraničná polícia so štvorročnou Afgankou Bahár Ahmadíovou, schovanou s plyšovým medvedíkom v skrýši v jeho dodávke.
Krátko pred súdnym procesom sa Lawrie objavil s dievčatkom v náručí na tlačovej konferencii v severnom Francúzsku a prosil o pochopenie.
"To, na čo sa tu pozeráte, je mrhanie životom. Žije v utečeneckom tábore. Ľudia to nazývajú pašovanie... Ja som toto dievčatko zachraňoval," povedal Lawrie novinárom a Bahár sa zatiaľ placho usmievala do kamier. Brit však zároveň priznal, že jeho rozhodnutie bolo chybou. "Mrzí ma to. Ľutujem to a už by som to neurobil," dodal.
Do zadnej časti Lawrieho vozidla vkĺzli aj dvaja eritrejskí migranti, ale exvojak povedal, že o nich vôbec nevedel, a polícia mu uverila. Eritrejčania neboli súčasťou súdneho procesu. Ahmadíová žila so svojím otcom v tábore v severofrancúzskom prístavnom meste Calais na pobreží Lamanšského prielivu. Tábor je samé blato a v súčasnosti je domovom pre najmenej 4200 migrantov, ktorí sa snažia preniknúť cez Eurotunel do Británie. Je najväčším z niekoľkých táborov s migrantmi, ktoré vznikli v severnom Francúzsku. Prokurátor Jean-Pierre Valensi žiadal súd, aby Lawrieho uznal za vinného z ohrozovania života, ak už neuzná závažnejšie obvinenie z pašeráctva.
Podľa policajnej správy Lawrie povedal policajtom, keď ho zastavili v prístave Calais, že dieťa bolo v jeho vozidle dve a pol hodiny. "Bol si vedomý nevhodných podmienok. Podľa môjho úsudku bolo dievčatko v malom úkryte v ohrození života," povedal prokurátor. Nato sa v súdnej sieni ozvalo hlasné bučanie. V sieni sa nachádzala aj Bahár a jej otec Rezá Ahmadí. Lawrie na procese zdôraznil, že za prevoz malej Bahár cez Lamanšský prieliv nevzal žiadne peniaze.
"Povedal som jej otcovi 'nie' mnohokrát," uviedol exvojak v interview pre agentúru AP vo svojom dome v malom meste Guiseley, 335 kilometrov severne od Londýna. "Ale v jeden večer o pol jedenástej, keď mi spala na kolenách a mal som odísť na trajekt, som ju tam jednoducho už nedokázal nechať. Všetko rozumné myslenie sa mi z hlavy vytratilo," opísal muž svoje rozpoloženie.
Lawrie patrí k stovkám dobrovoľníkov, ktorí pomáhajú migrantom utekajúcim pred vojnou v Sýrii, násilím v Afganistane alebo chudobou v Afrike. Exvojak má štyri vlastné deti. Vyhlásil, že chuť pomáhať sa v ňom prebudila vlani v septembri, keď videl fotografiu mŕtveho trojročného Ajlana Kurdího vyplaveného na tureckej pláži. Lawrie zbieral peniaze pre migrantov a cestoval do Calais, kde pomáhal stavať tábor. Do tejto činnosti sa tak pohrúžil, že ho časom opustila manželka.