BERLÍN - Najvyšší predstaviteľ bavorského okresu Landshut vo štvrtok vyslal do Berlína autobus s utečencami, ktorých chcel dopraviť kancelárke. Vraj tak chce docieliť, aby kancelárka Angela Merkelová na vlastnej koži pocítila dopad utečeneckej krízy, ktorej hlavnú ťarchu nesie v Nemecku práve Bavorsko. Podľa televízie n-tv migranti pred cestou nevedeli, že sa stali súčasťou politicky motivovanej demonštrácie.
Peter Dreier kritizuje postoj Berlína k utečeneckej kríze. Podľa neho spolková vláda považuje problém s príchodom utečencov za vyriešený, pretože sa v posledných mesiacoch výrazne znížil počet prichádzajúcich ľudí. Kabinet si však vraj neuvedomuje, že Bavorsko je utečencami preťažené, pretože sa zatiaľ nepodarilo zaregistrovať všetkých prichádzajúcich, takže v najväčšej spolkovej krajine musia zostať a nemôžu pokračovať do iných častí Nemecka.
"Koniec utečeneckej vlny nie je v dohľade, kapacity na dôstojné ubytovanie sa v našej krajine rýchlo blížia ku koncu a zatiaľ som si nevšimol, že by sa stavali nové byty pre prisťahovalcov," povedal Dreier novinárom v autobuse, ktorý včera po 10:00 SEČ vyšiel z Landshute a v 18:00 dorazil do Berlína. Svojou akciou vraj chcel spolkovej vláde jasne ukázať, že nie je možné s migračnou politikou pokračovať tak ako doteraz.
Podľa spravodajcu n-tv v autobuse sa utečenci prihlásili k ceste do Berlína dobrovoľne. Väčšina z nich však údajne nevedela, že sa stali súčasťou politickej demonštrácie proti Merkelovej, mysleli si, že budú iba štandardne presídlení do nemeckej metropoly. Kancelárke sú vraj vďační za to, že im umožnila do Nemecka vstúpiť.
Po príchode ku kancelárke vysídlenci prestúpili do iného pripraveného autobusu, ktorý ich dopravil do jednej z berlínskych ubytovní. Úrady nespresnili, v akom mieste budú ubytovaní. Príjazd utečencov sprevádzala aj malá demonštrácie proti politike kancelárky a za uzatvorenie hraníc, podľa televíznych záberov však na mieste bolo viac novinárov než demonštrantov.
Dreier sa vypravením autobusu s vysídlencami do Berlína vyhrážal už v októbri. "Ak by Nemecko prijalo milión utečencov, potom by ich podľa matematického prepočtu pripadalo na môj okres 1800. Tie prijmem, všetkých ostatných pošlem autobusom ku kancelárke," povedal vtedy.
Bavorská vláda sa snažila Dreiera od jeho zámeru odradiť. Zemská ministerka pre sociálne veci Emilia Müllerová ho dokonca varovala, že jeho počínanie je protiprávne. Podľa Dreiera sa však všetko deje v rámci zákonov, pretože všetci utečenci boli s cestou do Berlína uzrozumení a na cestu sa vydali dobrovoľne. Autobus okresná rada zaplatila zo svojho, nepoužila na jeho vypravenie prostriedky okresu.
Do Nemecka vlani prišlo približne 1,1 milióna utečencov. Väčšina z nich vstúpila do krajiny cez rakúsko-bavorskú hranicu, v októbri to bolo až 10.000 ľudí denne. V posledných mesiacoch sa počet prichádzajúcich znížil na zhruba 3000 denne a polícia navyše denne vracia do Rakúska stovky ľudí, ktorí nechceli v Nemecku žiadať o azyl, ale pokračovať ďalej na sever.
Bavorský politik poslal Merkelovej autobus s utečencami, vrátili ich
Utečencov, ktorých prepravu do Berlína zorganizoval vo štvrtok na protest proti politike nemeckej kancelárky Angely Merkelovej komunálny politik Peter Dreier z bavorského Landshutu, vrátili späť do tejto spolkovej krajiny. Z hotela v meste Hohen Neuendorf ležiacom pri severnom okraji metropoly Berlín ich - až na dvoch - odviezli dnes ráno, informoval Dreierov hovorca.
Skupinu 31 Sýrčanov priviezli vo štvrtok autobusom priamo pred úrad kancelárky. Do Bavorska sa však nevrátili dvaja z nich: jeden utečenec chce zostať v Berlíne, druhý mieni ísť do Brém.
Všetkým Sýrčanom bol udelený azyl, no zatiaľ zostávajú v utečeneckých táboroch, kým si nenájdu vlastné ubytovanie.
Dreier, ktorý je členom zoskupenia Freie Wähler (Slobodní voliči), označil svoju iniciatívu za "zúfalú akciu", pretože v jeho volebnom obvode je nedostatok voľných kapacít na umiestnenie utečencov.
Vo vysielaní rozhlasovej SWRinfo Dreier potvrdil, že nie všetci utečenci sa chceli vrátiť do Bavorska. "Zvyšok sa vráti a sú veľmi sklamaní, pretože do Nemecka prišli s očakávaním, že kancelárka Merkelová im pomôže, a chcú byť vo veľkých mestách. A tieto očakávania sa nesplnili," povedal Dreier.
Práve Bavorsko je najviac zaťažené neustávajúcim prílevom utečencov. Berlín už začal posielať späť do Rakúska osoby, ktoré nechcú požiadať o azyl v Nemecku. Podľa agentúry DPA ich je 200-300 denne.