PEKING - Na prinajmenšom 126 mŕtvych a 188 zranených sa zvýšil počet obetí, ktoré si v utorok vyžiadalo silné zemetrasenie v čínskej autonómnej oblasti Tibet. Otrasy, ktoré poškodili tisíce budov, pocítili aj obyvatelia nepálskeho hlavného mesta Káthmandu, ako aj viacerých častí Indie. Informuje o tom správa z agentúry AFP citujúcej z čínskych médií.
Podľa čínskeho seizmologického centra CENC zemetrasenie s magnitúdou 6,8 zasiahlo okres Ting-ž' ležiaci pri hraniciach s Nepálom o 09.05 h miestneho času (02.05 h SEČ). Americká geologická služba (USGS) uviedla, že zemetrasenie malo magnitúdu 7,1. Jeho hypocentrum sa nachádzalo v hĺbke desať kilometrov.
archívne video
Čínska štátna televízia CCTV informovala, že v dôsledku otrasov je v kritickom stave hospitalizovaných prinajmenšom 28 ľudí. V okrese Ting-ž' žije približne 62.000 ľudí a nachádza sa na čínskej strane Mount Everestu. Do 10.00 h miestneho času tam boli zaznamenané viacnásobné dotrasy, najsilnejší s magnitúdou 4,4. V oblasti sa podľa správ CCTV zrútilo najmenej 3609 domov, z ktorých mnohé boli postavené z kameňa či hlinených tehál.
Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval na vyvinutie čo najväčších pátracích a záchranných snáh s cieľom čo najviac minimalizovať počet obetí katastrofy a zabezpečiť riadne presídlenie a bezpečnosť zasiahnutého obyvateľstva.
Podľa čínskej meteorologickej služby by mali teploty v zmienenom okrese v noci klesnúť až na mínus 16 stupňov Celzia. Do záchranných a pátracích prác bolo nasadených vyše 3400 záchranárov a viac ako 340 zdravotníkov. Úrady do oblastí postihnutých zemetrasením poslali pomoc vrátane bavlnených stanov, prikrývok a vybavenia pre vysokohorské oblasti.
Pomerne silné otrasy pocítili v utorok ráno aj obyvatelia nepálskeho hlavného mesta Káthmandu a oblasti v okolí osady Lobuche ležiacej v Himalájach v nadmorskej výške takmer 5000 metrov. Nijaké obete či vážne materiálne škody však z oblasti dosiaľ nehlásili. Niekoľko otrasov cítili aj obyvatelia indického štátu Bihár, ani odtiaľ však neboli hlásené obete či zranení.