Utorok5. november 2024, meniny má Imrich, zajtra Renáta

Vojenskú pomoc Ukrajine už vyšetruje polícia! Podozrenia z trestnej činnosti a závažná správa NKÚ

Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Facebook/Polícia SR - Trnavský kraj, Topky/ Ramon Leško, TASR/Lukáš Grinaj)

BRATISLAVA – Najvyšší kontrolný úrad vo svojej správe nedávno konštatoval možné závažné porušenia pri správe vojenského majetku. Tieto zistenia NKÚ okamžite nahlásil orgánom činným v trestnom konaní a polícia potvrdila, že v súčasnosti vedie trestné konanie vo veci zločinu porušenia povinností pri správe cudzieho majetku a zneužitia právomoci verejného činiteľa.

Kontrola NKÚ odhalila, že Slovensko poskytlo Ukrajine vojenskú pomoc v hodnote takmer 700 miliónov eur, pričom doposiaľ získalo kompenzáciu z Európskeho mierového nástroja (EPF) vo výške len 82 miliónov eur. Slovensko požiadalo o ďalšie preplatenie vo výške 327 miliónov eur, čo predstavuje približne polovicu darovanej techniky a vojenského materiálu. Predseda NKÚ Ľubomír Andrassy upozornil, že Slovensko patrí medzi najaktívnejšie pomáhajúce krajiny v rámci EÚ, keď sa pomoc porovnáva k hrubému domácemu produktu.

Kontrolóri tiež identifikovali výrazné nezrovnalosti medzi dokumentáciou rezortu obrany a generálnym štábom, ktoré sa týkali výšky schválenej pomoci a skutočne darovaného majetku. Podľa NKÚ bol vojenský materiál, ktorý vláda schválila darovať v rokoch 2022 a 2023, v hodnote 666 miliónov eur. Reálne však Ukrajina dostala pomoc za viac ako 30 miliónov eur nad schválený rámec. "Zástupcovia ozbrojených síl v niekoľkých prípadoch zaslali pomoc nad rámec schváleného uznesenia vládou," povedal Andrassy.

Vojenskú pomoc Ukrajine už
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: NKÚ)

NKÚ tiež kritizoval rozhodnutie kabinetu v demisii, keď v marci 2023 vláda schválila darovanie stíhacích lietadiel MiG-29 a protilietadlových systémov KUB. Úrad upozornil na riziko spojené s kompetenciami vlády v demisii, ktorá podľa NKÚ nemá ústavný mandát rozhodovať o darovaní vojenského majetku. NKÚ navrhuje, aby kompetenčný spor posúdil Ústavný súd SR.

Prípadom už sa zaoberá ÚBOK

Najvyšší kontrolný úrad pre denník Pravda uviedol, že svoje zistenia okamžite odovzdal orgánom činným v trestnom konaní. Polícia pritom potvrdila, že prípad vyšetruje ako trestný čin. „Úrad boja proti organizovanej kriminalite Prezídia PZ vedie trestné konanie vo veci zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku v jednočinnom súbehu so zločinom zneužívania právomoci verejného činiteľa podľa Trestného zákona,“ uviedla polícia.

Na otázku, či je vyšetrovanie vedené voči konkrétnym zamestnancom alebo funkcionárom rezortu obrany, polícia neodpovedala, pričom uviedla, že ďalšie informácie nemôže poskytnúť, aby neohrozila alebo neskomplikovala vyšetrovanie.

Podľa Naďa je správa NKÚ nekompletná

Na zistenia NKÚ reagoval bývalý minister obrany Jaroslav Naď, ktorý tvrdí, že správa NKÚ je nekompletná a obsahuje nepresnosti. Podľa Naďa Slovensko získalo za pomoc Ukrajine majetok v hodnote 668,8 milióna eur, čo zahŕňa aj dodatočnú podporu od spojencov, vrátane systému protivzdušnej obrany MANTIS a ďalších výhod. Naď uviedol, že jeho pôsobenie na ministerstve viedlo k vyjednaniu kompenzácií vo výške 1,6 miliardy eur.

archívne video

Minister obrany Naď: Ďalšie Migy sú na ceste na Ukrajinu, raketový systém je už tam (Zdroj: TASR/Michal Svítok, Jaroslav Bublinec)

NKÚ sa voči Naďovým tvrdeniam ohradil, a pripomenul, že kontrolóri pracujú výlučne s informáciami poskytnutými kontrolovaným subjektom, teda ministerstvom obrany. Úrad dodal, že prípadné manipulácie a nesprístupnenie faktov sú hlásené trestným orgánom.

Viac o téme: UkrajinaÚBOKNajvyšší kontrolný úradVojenská pomocJaroslav Naď
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu