KYJEV, MOSKVA - Severná Kórea (KĽDR) údajne dodala Rusku už viac ako 100 balistických rakiet typu KN-23 a KN-24. Do krajiny vyslala aj množstvo vojenských špecialistov na obsluhovanie dodaných zariadení. V noci na utorok o tom informovala agentúra Jonhap, ktorá sa odvoláva na tvrdenia ukrajinského vojenského spravodajstva. Situáciu na Ukrajine sledujeme online.
Naživo z Ukrajiny
archívne video
Britskí inštruktori a inštruktorky učia ukrajinských vojakov zneškodňovať míny (Zdroj: Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine )
ONLINE
7:03 Europoslanci sa dnes v druhý deň plenárneho zasadnutia v Štrasburgu budú venovať pokračujúcej podpore Ukrajiny zo strany EÚ a vojenskej spolupráci Ruska so Severnou Kóreou a zamerajú sa aj na situáciu na Blízkom východe, kde Izrael v Libanone bojuje proti militantnému hnutiu Hizballáh a zároveň už vyše roka vedie vojnu v Pásme Gazy, ktorú začal po cezhraničnom teroristickom útoku Hamasu zo 7. októbra minulého roku. Na programe je okrem iného aj rozprava o rozpočte ÚNIE na budúci rok.
6:26 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok prijal generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho. Diskutovali spolu o vojne na Ukrajine, v Pásme Gazy a teroristických hrozbách. Lídri rokovali aj o summite NATO, ktorý sa v Turecku uskutoční v roku 2026. Informuje agentúra Anadolu. Rutte po stretnutí ocenil rolu Turecka v rámci aliancie. "V čoraz menej predvídateľnom svete je prínos Turecka pre NATO neoceniteľný," napísal šéf NATO na sociálnej sieti X.
6:23 Výbuchy bolo počuť v západnom meste Ternopil okolo 1:00 hod. miestneho času, informoval Suspilne spolu so správami o výpadkoch elektriny v meste. Informoval o tom portál The Kyiv Independent.
KĽDR už poslalo Rusku viac ako 100 balistických rakiet
"Rusko dostalo od KĽDR viac ako 100 takýchto rakiet. Nepriateľ prvýkrát použil tieto zbrane vo vojne proti Ukrajine koncom roka 2023," uviedla v správe ukrajinská vojenská rozviedka. "Spolu s raketami následne Pchjongjang poslal do Ruska aj svojich vojenských špecialistov, aby obsluhovali odpaľovacie zariadenia a podieľali sa na vojnových zločinoch proti Ukrajine," dodala ukrajinská tajná služba.
KN-23 a KN-24 sú balistické rakety krátkeho doletu schopné niesť jadrové hlavice. Známe sú aj pod názvom Hwasong-11. Ukrajinská tajná služba taktiež uviedla, že v raketách, ktoré dopadli na územie Ukrajiny boli nájdené komponenty od západných, a čínskych spoločností. Vyzvala preto na sprísnenie opatrení pri exporte týchto komponentov.
Jonhap pripomína, že správy o dodávkach rakiet sú ďalším znakom prehlbujúcej sa vojenskej spolupráce medzi KĽDR a Ruskom, ktorej súčasťou je aj vyslanie viac ako 10.000 severokórejských vojakov na podporu ruských síl vo vojne. Juhokórejská spravodajská služba už skôr informovala, že KĽDR vyváža do Ruska aj delostrelecké zariadenia dlhého dosahu vrátane samohybných húfnic a raketometov.
Kyjev je už niekoľko hodín pod útokom ruských dronov
Starosta Kyjeva Vitalij Kličko v noci na utorok upozornil, že hlavné mesto Ukrajiny je už niekoľko hodín pod sústavným útokom ruských dronov. Informuje agentúra Reuters. "Útok bezpilotných lietadiel na hlavné mesto pokračuje," uviedol Kličko na sociálnej sieti Telegram. "Protivzdušná obrana operuje v rôznych oblastiach mesta. Drony vstupujú do hlavného mesta z rôznych smerov," dodal starosta.
Útoky potvrdili aj svedkovia agentúry Reuters, ktorí uviedli, že počuli sériu výbuchov znejúcich ako pracujúca protivzdušná obrana. Reuters pripomína, že na väčšine ukrajinského územia v pondelok vyhlásili poplach pred leteckými útokmi. V Kyjeve a jeho okolí je poplach platný od 20.00 SEČ. Rusko na Kyjev útočí dronmi pravidelne od začiatku celoplošnej invázie vo februári 2022. Častokrát sa útoky zameriavajú na energetickú infraštruktúru.