MOSKVA - Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok večer oznámil použitie novej balistickej rakety stredného doletu s názvom Orešnik (Lieska) počas útoku na Ukrajinu. Raketa, nesúca nejadrovú hlavicu, ktorá zasiahla mesto Dnipro, mala podľa Putina slúžiť ako odpoveď na „agresívne kroky krajín NATO voči Rusku“.
Protivzdušná obrana podľa vyjadrenia Putina nedokáže zachytiť raketu Orešnik, ktorá letí rýchlosťou Mach 10 (2,5 až 3 km za sekundu). Raketu označil Putin za skvelú prácu domácej školy raketového inžinierstva a zdôraznil, že to nie je modernizácia staršieho sovietskeho systému, ale úplne nová zbraň.
„Proti takejto strele neexistuje na svete žiadny prostriedok na jej zachytenie," povedal Putin s tým, že Rusko bude pokračovať v testovaní tohto systému. "A to aj v bojových podmienkach v závislosti od ohrozenia," uviedol.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že štvrtkový útok Ruska novou raketou stredného doletu je eskaláciou konfliktu. Putin podľa neho útokom dokázal, že nemá záujem o mier a svet musí reagovať. Organizácia Spojených národov označila použitie tejto rakety za znepokojujúci vývoj tohto konfliktu.
Raketa letela 15 minút
Raketu s dosahom asi 5 500 kilometrov odpálili Rusi z Astrachaňskej oblasti, ktorá leží na pobreží Kaspického mora. Ako miesto štartu server RBK Ukrajina spomína konkrétne vojenskú strelnicu Kapustin Jar, ktorá je od Dnipra vzdialená asi 800 kilometrov. Vzhľadom na relatívne blízku polohu niektoré médiá uvádzajú, že raketa vôbec neopustila atmosféru. Let trval až do dopadu 15 minút
„Raketa mala šesť hlavíc. Rýchlosť v konečnej oblasti trajektórie bola viac ako 11 machov,“ uviedla k útoku Ukrajinská vojenská spravodajská služba. V prepočte tak letela raketa rýchlosťou približne 13 475 kilometrov za hodinu.
Šéf Kremľa ďalej informoval, že bolo urobené rozhodnutie začať sériovú výrobu novej rakety, ktorá je podľa neho vysoko presnou zbraňou, nie zbraňou hromadného ničenia. Tvrdil tiež, že Rusko zároveň pracuje na celej sérii ďalších rakiet stredného a krátkeho doletu, ktorých skúšky prebiehajú pred sériovou výrobou.