BRATISLAVA - Opozičné politické strany kritizujú rozhodnutie ministra spravodlivosti Borisa Suska (Smer-SD) podať dovolanie a prepustiť bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika z väzenia. Považujú to za dôkaz, že vláda pomáha zločincom a korupčníkom na Slovensku a že jej záleží len na zabezpečení beztrestnosti pre seba a svojich ľudí.
Meno Dušana Kováčika je podľa PS symbolom neschopnosti vo funkcii špeciálneho prokurátora, ako aj zametania veľkých korupčných káuz pod koberec. "Zároveň je aj symbolom, že jeden z najvyššie postavených úradníkov, ktorý bol spájaný alebo je spojený so stranou Smer, bol odsúdený za korupciu, čiže je to aj symbol veľkej korupcie," uviedla poslankyňa parlamentu Zuzana Števulová (PS).
VIDEO
Úmyselne zatváral oči pred kauzami Smeru, reaguje PS
Kováčik podľa PS dostal odmenu za to, že úmyselne zatváral oči pred kauzami Smeru. "Premiér Fico takto vyslal signál ľuďom blízkym Smeru, že nech sa deje čokoľvek, vie sa o nich postarať," dodala Števulová.
Kauza prepustenia Dušana Kováčika: Reaguje aj premiér Fico! Tvrdý odkaz Kolíkovej
Podpredseda KDH Viliam Karas upozornil, že Suskov krok je zásah výkonnej moci do právoplatného rozhodnutia súdnej moci, ktorý by mal byť robený veľmi rozvážne a zdržanlivo. Nespochybňuje právo ministra podať dovolanie v prospech obvineného, ak na to naozaj existujú dôvody. "O tom, či tie dôvody existujú alebo nie, nakoniec rozhodne nezávislý súd. Očakával by som však, že v tak exponovanom prípade predstúpi pred verejnosť a svoje rozhodnutie zdôvodní," skonštatoval Karas v stanovisku KDH. Bez vysvetlenia sa to podľa neho javí tak, že minister dovolanie podal, aby mal bývalý špeciálny prokurátor aj prerušený výkon trestu.
Protesty proti vláde
"Dušan Kováčik je stelesnením skorumpovanosti a zlyhania právneho štátu na Slovensku za vlád Smeru," zdôraznil predseda SaS Branislav Gröhling. Vyzýva na protesty v uliciach proti vláde, ktorá podľa neho pomáha len zločincom, mafiánom a korupčníkom.
Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová tvrdí, že minister spravodlivosti má zabezpečovať fungovanie právneho štátu, ale robí pravý opak. "Namiesto toho, aby sa staral o to, ako sa občania roky nemôžu domôcť spravodlivosti a ich podania, stoja na súdoch tak dlho, že sa ich často ani nedožijú, minister sa venuje záchrane odsúdeného zločinca spriateleného s koalíciou," uviedla v stanovisku. Susko robí podľa nej nadprácu. Dodala, že konanie nominantov vládnej koalície predstavuje ohrozenie pre demokraciu. Vyzýva preto opozičných partnerov, aby začali pracovať na mobilizácii občianskej spoločnosti za záchranu demokracie.
Výsmech do očí všetkým slušným ľuďom na Slovensku
Hnutie Slovensko hovorí o ukážkovom príklade politickej nadpráce pre nominantov Smeru-SD a Hlasu-SD odsúdených za korupciu. Konanie Suska tiež považuje za výsmech do očí všetkým slušným ľuďom na Slovensku domáhajúcich sa spravodlivosti. "Skutočnosť, že minister Susko súbežne rozhodol aj o dočasnom prepustení bývalého špeciálneho prokurátora na slobodu, hoci dva roky na to nevidel dôvod generálny prokurátor a po podaní dovolania ani dovolací súd, je dôkazom, že konanie ministra nie je štandardným postupom, ako sa nám snaží nahovoriť," uviedol v stanovisku Milan Vetrák z hnutia Slovensko. Hnutie odsudzuje postup ministra, "pretože ním ešte viac oslabuje dôveru verejnosti v spravodlivosť a právny štát na Slovensku".
Minister spravodlivosti podal dovolanie v prípade právoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Zároveň rozhodol o prerušení výkonu trestu odňatia slobody až do rozhodnutia Najvyššieho súdu SR o dovolaní. Kováčika v stredu popoludní prepustili z väzenia na slobodu.