WASHINGTON - Správa o znovuzvolení Donalda Trumpa za prezidenta Spojených štátov okamžite vyvolala širokú škálu reakcií od politikov a lídrov jednotlivých krajín po celom svete. Medzi prvými gratulantmi bol maďarský premiér Viktor Orbán, ktorý označil Trumpovo víťazstvo za "najväčší politický návrat v histórii USA“.
Orbán, známy svojím dlhodobým spojenectvom s Trumpom, nešetril slovami obdivu. "Najväčší návrat v politickej histórii USA! Gratulujem prezidentovi Trumpovi k jeho obrovskému víťazstvu. Toto víťazstvo svet potreboval," uviedol Orbán na sociálnych sieťach.
Podľa jeho slov je to veľké povzbudenie pre všetkých, ktorí veria vo vytrvalosť, vôľu a nádej v mier pre svet. Orbán verí, že teraz je obrovská šanca na to, aby do konca roka boli sily presadzujúce mier v západnom svete vo väčšine.
"Teraz je obrovská šanca, že sa to stane, a ak sa tak stane, ekonomika môže ožiť a americko-maďarské vzťahy sa tiež môžu vrátiť do starých zlatých čias. Máme niekoľko plánov, ktoré môžeme s prezidentom Donaldom Trumpom realizovať v budúcom roku," dodal.
V podobnom duchu sa vyjadril aj prezident El Salvádoru Nayib Bukele. „Gratulujem novozvolenému prezidentovi Spojených štátov amerických, Donaldovi Trumpovi. Nech vás Boh žehná a vedie,“ uviedol na sieti X.
Macron aj Netanjahu sú pripravení na spoluprácu
K "najväčšiemu návratu v dejinách" zablahoželal Trumpovi aj izraelský premiér Netanjahu. "Váš historický návrat do Bieleho domu znamená nový začiatok pre Ameriku a mohutné potvrdenie veľkého spojenectva medzi Izraelom a Amerikou," napísal Netanjahu.
"Blahoželám prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Som pripravený na takú spoluprácu, akú sme mali predtým štyri roky - s vašim presvedčením aj mojím, s rešpektom aj ambíciami, za mier a prosperitu," napísal francúzsky prezident Emmanuel Macron.
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó vyjadril nádej, že maďarsko-americká politická spolupráca nadobudne opäť svoju vrcholnú podobu, keďže obe krajiny zdieľajú podobné postoje k otázkam mieru, nelegálnej migrácie a ochrany rodín. „A po takmer tisíc dňoch je väčšia šanca ako kedykoľvek predtým, že na Ukrajine bude mier,“ dodal Szijjártó vo svojom príspevku na Facebooku.
Bývalý český premiér Andrej Babiš označil Trumpovo víťazstvo za „senzačný comeback,“ ktorý podľa neho neovplyvnil ani pokus o atentát, politicky motivované žaloby či mediálna kampaň zameraná na jeho diskreditáciu. „Američania jasne dali najavo, koho chcú za prezidenta USA. Som si istý, že jeho víťazstvo prinesie Spojeným štátom prosperitu a svetu mier,“ napísal Babiš na sociálnej sieti X.
Český premiér Petr Fiala taktiež zablahoželal Trumpovi k víťazstvu v amerických prezidentských voľbách. Spoločným cieľom je podľa neho zabezpečiť, aby vzťahy medzi oboma krajinami zostali na najvyššej úrovni. Uviedol to na sociálnej sieti X.
"Gratulujem Donaldovi Trumpovi k víťazstvu v prezidentských voľbách. Naším spoločným cieľom je zaistiť, aby vzťahy medzi našimi krajinami zostali na najvyššej úrovni aj napriek zmenám v administratíve a aby sme ich naďalej rozvíjali v prospech našich občanov," uviedol predseda českej vlády.
Zelenskyj verí, že Trump prispeje k spravodlivému mieru
K víťazstvu v amerických prezidentských voľbách zagratulovali Trumpovi aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generálny tajomník NATO Mark Rutte Zelenskyj. Rutte sa podľa svojich slov teší na opätovnú spoluprácu, Zelenskyj tvrdí, že Trumpov záväzok k prístupu "mier prostredníctvom sily" by mohol priblížiť Ukrajinu napadnutú Ruskom k "spravodlivému mieru".
Trumpovo "vedenie bude opäť kľúčové pre udržanie silnej Severoatlantickej aliancie," uviedol v príspevku na sociálnej sieti X nový šéf NATO Rutte. S Trumpom chce spolupracovať na posilnení mieru prostredníctvom Aliancie.
Zelenskyj poblahoželal republikánovi k "pôsobivému volebnému víťazstvu". Zároveň vyjadril záujem v rozvíjaní vzájomne prospešnej politickej a hospodárskej spolupráce s USA. "Tešíme sa na éru silných Spojených štátov amerických pod rozhodným vedením prezidenta Trumpa a spoliehame sa na pokračujúcu silnú podporu Ukrajiny zo strany oboch politických strán v Spojených štátoch," uviedol Zelenskyj.
Taktiež pripomenul spoločný telefonát zo septembra, počas ktorého diskutovali o strategickom partnerstve Ukrajiny a USA, Zelenského tzv. pláne víťazstva a spôsoboch, ako ukončiť ruskú agresiu proti Ukrajine.
Trump počas predvolebnej kampane opakovane prisľúbil, že vojnu na Ukrajine ukončí do jedného dňa, ak bude zvolený na post prezidenta Spojených štátov. Kritizoval aj rozsah americkej podpory pre Kyjev. Zelenského zase obvinil, že prispel k začatiu vojny s Ruskom a označil ho za "najlepšieho obchodníka na svete".
Bývalý ruský prezident Dmitrij Medvedev, ktorý je teraz vysokým bezpečnostným predstaviteľom, ocenil Trumpa za jeho pragmatický prístup. "Trump má jednu užitočnú vlastnosť pre nás: ako podnikateľ až do hĺbky duše, smrteľne nenávidí míňať peniaze na rôznych hlúpych spojencov, na zlé charitatívne projekty a na chamtivé medzinárodné organizácie," napísal Medvedev na svojom oficiálnom účte na Telegrame.
Musk už sa vidí v Trumpovej administratíve
Zakladateľ spoločnosti Tesla Elon Musk bol prvý, kto vyhlásil víťazstvo republikánskej strany a v sérii príspevkov na X opakovane deklaroval víťazstvo Trumpa. Medzi nimi je aj vytvorený obrázok Muska v Oválnej pracovni s popisom „Nechajte to doznieť“, ako aj fotografia Trumpa a Muska počas rozhovoru pri sčítavaní hlasov.
Trump označil miliardára Elona Muska za „novú hviezdu“, ktorá ho výrazne podporovala v kampani a očakáva sa, že získa vplyv v budúcej Trumpovej administratíve.
EÚ sa teší na pokračovanie konštruktívnej
Trumpovi dopoludnia zablahoželali šéfka Európskej komisie aj predseda Európskej rady. Podľa Ursula von der Leyenovej sú Európska únia a USA viac než len spojenci. Charles Michel spomenul, že sa EÚ teší na pokračovanie konštruktívnej spolupráce.
Trumpovi k volebnému víťazstvu pogratulovala aj predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová. Európa je podľa jej slov "pripravená spolupracovať pri riešení bezprecedentných geopolitických výziev a udržať silné transatlantické puto, ukotvené v našich spoločných hodnotách slobody, ľudských práv, demokracie a otvoreného trhu".
Európska únia sledovala americké prezidentské voľby s obavami. Najväčší strach má teraz Brusel z toho, čo by mohlo víťazstvo Donalda Trumpa znamenať pre pomoc Ukrajine. Republikánsky kandidát sa totiž netají tým, že by financie a ďalšiu podporu pre krajinu, ktorá sa bráni ruskej agresii, zásadne obmedzil.
Nemecký kancelár Olaf Scholz a Macron si kvôli pravdepodobnému víťazstvu Trumpa dnes ráno telefonovali a dohodli sa na koordinácii ďalšieho postupu. Podľa agentúry DPA to uviedol hovorca nemeckej vlády. Podrobnosti k telefonátu nezverejnil. Macron už Trumpovi k víťazstvu pogratuloval, Scholz sa zatiaľ nevyjadril. "Dohodli sa, že budú úzko koordinovať ďalší postup," uviedol nemecký vládny hovorca k telefonátu Scholza a Macrona.
Čína dúfa vo vzájomne výhodné spolunažívanie s USA
Čína dúfa v mierové a vzájomne výhodné spolužitie so Spojenými štátmi, vyhlásila hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Mao Ning v reakcii na americké prezidentské voľby.
"K čínsko-americkým vzťahom budeme naďalej pristupovať a riešiť ich na základe zásad vzájomného rešpektu, mierového spolunažívania a obojstranne výhodnej spolupráce," uviedla hovorkyňa na pravidelnom brífingu. "Voľby boli vnútornou záležitosťou USA a my rešpektujeme voľbu Američanov," dodala. Čína sa k výsledkom volieb v USA vyjadrí až po ich oficiálnom oznámení, reagovala Mao Ning na otázku, či bude čínsky prezident Si Ťin-pching Trumpovi blahoželať k víťazstvu.
Agentúra DPA pripomína, že vzťahy medzi týmito dvoma najväčšími svetovými ekonomikami sú na historickom minime. Americké clá na čínske výrobky a čínske obmedzenia vývozu kľúčových surovín zaťažujú obchod.K tomu sa navyše skloňuje aj otázka Taiwanu. Peking považuje tento nezávisle spravovaný ostrov za súčasť pevninskej Číny a pohrozil už inváziou. Washington zase podporuje Taiwan zbraňami a v prípade útoku by mu musel pomôcť.
Lídri chcú s USA naďalej spolupracovať
Britsko-americké vzťahy budú podľa britského premiéra Keira Starmera naďalej prosperovať. Posilnenie vzťahov s USA vo svojej gratulácii spomenula aj talianska premiérka Giorgia Meloniová či nemecký kancelár Olaf Scholz. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dúfa v ukončenie kríz a vojen.
"Ako najbližší spojenci stojíme bok po boku pri obrane našich spoločných hodnôt slobody, demokracie a podnikania," oznámil Starmer po tom, čo sa Trump vyhlásil za víťaza volieb. Dodal, že osobitný vzťah medzi Britániou a USA bude prosperovať aj v nasledujúcich rokoch". Meloniová v príspevku na svojej sociálnej sieti napísala, že Taliansko a Spojené štáty majú pevné spojenectvo. "Je to strategické puto, ktoré teraz určite ešte viac posilníme," uviedla Meloniová.
Scholz tvrdí, že "Nemecko a USA dlhodobo spolupracujú na podpore prosperity a slobody na oboch stranách Atlantiku," a dodal, že v prospech občanov budú v tomto úsilí pokračovať. Premiér Holandska Dick Schoof v gratulácii Trumpovi povedal, že sa teší na úzku spoluprácu v oblasti spoločných záujmov oboch krajín.
"Spojené štáty sú dôležitým spojencom Holandska, na bilaterálnej úrovni a aj v medzinárodnom kontexte, ako je NATO," dodal Schoof. "Gratulujem, pán prezident Donald Trump," napísal poľský prezident Andrzej Duda na sociálnej sieti. "Dokázali ste to," dodal.
Predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson, republikánsky líder, reagoval emotívnym prejavom o nových nádejach pre USA. "V Amerike je opäť nádej, opäť je ráno! Donald Trump je teraz zvoleným prezidentom, ktorého si ľudia vybrali v časoch, aké máme teraz," citovala Johnsona agentúra AFP. Podľa Johnsona môže Trump počítať s tým, že republikáni v snemovni budú plniť jeho program America First (Amerika na prvom mieste).