BRATISLAVA - Envirorezort eviduje v tomto roku 15 útokov medveďa na človeka. Z toho jeden bol smrteľný. V roku 2016 bol jeden útok medveďa na človeka a v roku 2023 ich bolo 12. Informoval o tom odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR s tým, že postup pri manažmente medveďov bude v zmysle novej legislatívy efektívny a rýchly.
"Budeme chrániť prírodu, ale rovnako aj objektívne záujmy ľudí. Každý medveď, ktorý sa priblíži k obydliam ľudí, bude napriek aktivitám politických strán, ktoré obhajujú záujmy a práva všetkých, len nie našich občanov, na základe nového zákona eliminovaný," podotkol minister životného prostredia Tomáš Taraba (nominant SNS). Dodal, že rovnako medveďom patrí ochrana v ich prirodzenom teritóriu.
archívne video
Ministerstvo komunikovalo spoločný postup s rezortmi vnútra a pôdohospodárstva, ochranármi či poľovníkmi. Aktuálne metodicky usmerňuje okresné úrady, Štátnu ochranu prírody a správy národných parkov pre realizáciu efektívneho a rýchleho zásahu do populácie medveďa s cieľom chrániť ľudí. "V praxi to znamená, že mimoriadnu situáciu budú v zmysle novej legislatívy spravidla vyhlasovať okresné úrady na základe žiadostí dotknutých miest a obcí, v katastroch ktorých vznikla mimoriadna udalosť v súvislosti s výskytom problémových medveďov," priblížilo MŽP. Tvrdí, že ak mimoriadna udalosť vznikne v katastrálnom území jedného mesta alebo obce, mimoriadnu situáciu môže vyhlásiť priamo aj dotknuté mesto či obec. V prípade dvoch a viacerých okresov bude môcť mimoriadnu situáciu vyhlasovať okresný úrad v sídle kraja.
V zónach bude zakázané vnadenie zveri
Užívatelia poľovných revírov budú môcť podľa MŽP žiadať o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďov na základe odporúčania krízového štábu. V lokalitách s opakovaným výskytom medveďa bude vymedzená zóna, v ktorej ho bude možné loviť. V zónach bude zakázané vnadenie zveri, vysvetlilo ministerstvo.
archívne video
"Žiadosť o povolenie výnimky z druhovej ochrany na usmrtenie medveďa hnedého bude obsahovať napríklad údaje o počte problémových jedincov tejto šelmy, mapový podklad so zakreslením hraníc katastrálneho územia a navrhovanej časti revíru, v ktorej bude možné lov realizovať. Rovnako aj navrhovaný počet jedincov, ktorý bude možné odloviť," priblížil rezort s tým, že následne vyhodnotí doručené podklady a rozhodne o povolení výnimky.
Novela zákona o ochrane prírody a krajiny o zjednodušenom odstrele medveďov získala ústavnú väčšinu počas májovej schôdze parlamentu. Odobrila ju aj vtedajšia prezidentka Zuzana Čaputová. Právna úprava dostala podľa MŽP zelenú aj od Európskej komisie.
Zásahové tímy a poľovníci za polroka eliminovali 37 problémových medveďov
Od začiatku roka doteraz eviduje Štátna ochrana prírody (ŠOP) SR 793 hlásení o výskyte a strete medveďa hnedého s človekom. Z toho 37 jedincov bolo identifikovaných a vyradených z populácie, 26 zásahovým tímom pre medveďa hnedého a zvyšok eliminovali poľovné združenia. Konštatoval to v pondelok v Banskej Bystrici generálny riaditeľ ŠOP SR Štefan Kysel s tým, že tieto medvede dlhodobo predstavovali riziko, prenikali do intravilánov a boli už navyknuté na ľudí. "Použili sa najprv preventívne opatrenia, na ktoré nereagovali. Plašenie svetlom, hlukom bolo neúčinné, gumové projektily už ani neevidujú. V súčasnosti máme 51 synantropných jedincov v stave identifikácie," uviedol Kysel.
archívne video
Ako zdôraznil, po nástupe do funkcie šéfa ŠOP si urobil audit, v akom stave sú zásahové tímy pre medveďa hnedého a zostal zhrozený. "Boli viac menej nefunkčné, pokiaľ ide o vyraďovanie jedincov medveďa hnedého z populácie. Tímy boli zle vystrojené s malým počtom zbraní a bez skúšobných, pravidelných strelieb na strelniciach. Niektorí členovia tímov neboli ani držiteľmi zbrojných preukazov. Chýbali metodické pokyny, školenia," zhrnul Kysel. Dodal, že od jeho nástupu prebieha profesionalizácia tímov, sú navýšené na maximálny možný počet. V praxi už fungujú dohody s poľovnými združeniami.
Politická téma číslo jeden
Podľa poslanca parlamentu a predsedu výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie Rudolfa Huliaka sa v posledných dňoch stala z medveďa hnedého politická téma číslo jeden. "Dve volebné obdobia vlády zanedbali riešenie otázky premnoženia populácie medveďa hnedého. Dnes tu máme dva smrteľné úrazy, mnoho zohavení, psychické traumy a škody šplhajúce sa k miliónom eur," zdôraznil Huliak s tým, že otázka premnoženia medveďov nesmie zájsť až do takého kritického bodu, že ľudia budú zomierať a bude im ubližované.
Ako doplnila riaditeľka sekcie ochrany prírody a krajiny ŠOP Vladimíra Fabriciusová, ochranári dnes nemajú relevantné dáta o počte medveďa hnedého na Slovensku, o ktoré by sa mohli oprieť. Absolútne číslo však údajne aj tak nepomôže, podľa nej je totiž podstatné to, že populácia medveďa hnedého sa vyskytuje tam, kde nemá. V porovnaní s obdobím spred desiatich rokov je ňou v súčasnosti pokrytého asi 40 percent územia SR.