MOSKVA - S príchodom nového roka prišlo u obyvateľov Ruska ku krutému vytriezveniu. A to doslova. Stúpla im totiž cena obľúbenej vodky.
Od 1. januára stojí pol litra vodky v Rusku o 17 percent viac. Minimálna cena obľúbeného destilátu cez noc vzrástla z 299 rubľov (v prepočte 2,66 eura) na 349 rubľov (3,10 eura). V krajine, kde priemerný plat nedávno dosiahol 800 eur, je to pre mnohých bolestivé – najmä preto, že tam ľudia pijú vodku viac ako za posledné roky.
Podľa ruského štátneho vysielateľa RBC dosiahli predaje vodky medzi januárom a októbrom minulého roka nový rekord: predalo sa 625 miliónov litrov ruského národného nápoja, čo je nárast o viac ako 15 percent od roku 2017.
Najväčší podiel z tohto množstva tvorila domáca spotreba (90 percent). Preto Rusi citlivo reagujú na zvyšovanie cien.
Aj fajčenie bude drahšie
Za to je zodpovedné ruské ministerstvo financií, ktoré od júna 2024 už druhýkrát v priebehu niekoľkých mesiacov zvýšilo cenu vodky (najprv o 6,4 percenta).
Pozadím tohto kroku je zjavne vojna na Ukrajine: jej pokračovanie je pre šéfa Kremľa Vladimira Putina (72) čoraz nákladnejšie. Vyššie dane majú zaplátať dieru, ktorú vojnové výdavky spôsobujú v štátnom rozpočte.
Pre Rusov to znamená, že zdražuje nielen pitie, ale aj fajčenie – balíček cigariet teraz stojí 135 rubľov (v prepočte 1,20 eura), čo je o päť percent viac. K tomu sa pridáva inflácia, ktorá na prelome rokov dosahovala približne deväť percent.
Najmä ceny potravín stúpli
Podľa štatistického úradu Rosstat sa ceny zemiakov v priebehu jedného roka zvýšili o 95 percent, masla o 36 percent a olivového oleja o 31 percent (údaj k novembru 2024). Na druhej strane: pohonné hmoty sú v Rusku takmer najlacnejšie na svete. Liter benzínu stojí iba 54 centov.
Putinov krok je však riskantný
Ukazuje to aj história. Cena vodky už raz dramaticky vzrástla – v roku 1981 za vlády Leonida Brežneva. Vodca Sovietskeho zväzu zdražil tento nápoj o 18 percent. Dusko Doder, vtedajší moskovský spravodajca „Washington Post“, informoval o „šomraní“ Rusov.
Oficiálne chcel Brežnev obmedziť nadmernú spotrebu vodky. Západní pozorovatelia však predpokladali, že skôr išlo o kompenzáciu zvýšených výdavkov na obranu spôsobených vojnou v Afganistane.
Hovorí sa, že Rusi vtedy opäť objavili starú protestnú pieseň z Leninových čias:
„Vodka je za sedem a osem, pijeme ďalej, nevzdávame sa! Povedz, Iľjič, zvládneme aj desať, ale ak to bude 25, bude opäť revolúcia!“