BRATISLAVA - Poznáte to - konečne k nám dorazilo slnečné počasie, ortuť teplomera dosiahla hodnoty presahujúce 20 stupňov a nástup leta je čím ďalej, tým viac očividný. Grilovačky, večerné prechádzky mestom či prírodou alebo posedenia na terase však majú jeden veľký problém - komáre. Tie už začali komplikovať život aj obyvateľom hlavného mesta a jeho okolia. Bratislava tak musela zakročiť. Nie je jediná, k opatreniam pristupujú aj na Záhorí či v Komárne.
Video: Veľkoplošný zásah v území Devínskej Novej Vsi proti komárom
Zvýšený výskyt lariev komárov podľa magistrátu hlavného mesta ovplyvnili májové dažde a tiež zvýšené hladiny Dunaja a Moravy. V piatok preto prebehol špeciálny letecký zásah, počas ktorého bol larvicíd BTI aplikovaný z helikoptéry. "Hlavné mesto aj počas tejto sezóny intenzívne monitoruje liahniska a následne eliminuje miliardy lariev komárov prostredníctvom látky BTI s cieľom predchádzať kalamitnému liahnutiu a počty komárov minimalizovať. Okrem každodenných zásahov chrbtovými chrličmi vzhľadom na rozsah území aktívnych liahnisk zasahujeme aj helikoptérou," uviedlo mesto. Dnešný zásah sa konal na území Devínskej Novej Vsi, pozdĺž rieky Moravy, kde aktuálne eviduje mesto zvýšený počet liahnisk.
S komármi bojuje aj Záhorie
Bratislava nie je jediná. Komáre trápia aj iné miesta na Slovensku. Na Záhorí hovoria o kalamite. Iba tento týždeň sme vás informovali, že obec Kostolište hlási premnoženie komárov, ktoré pripisuje počasiu a zaplaveniu alúvia rieky Moravy a zdvihnutia hladiny potoku Ježovka. „Obec Kostolište v súčasnej dobe monitoruje plochy ako potencionálne liahniská tohto hmyzu v blízkom okolí zastavaného územia obce a vo vhodnom čase by chcela použiť aplikáciu s prípravkom BTI, ktorá výlučne ničí len larvy komárov v stojatej vode,“ uviedli. Chemický postrek, ktorý sa používal počas minulých období, je totiž podľa ich vyjadrení zdraviu škodlivý, karcinogénny a škodí aj inému hmyzu, nie len komárom.
S rovnakými problémamy majú bojovať však aj ďalšie obce na Záhorí. Starostovia situáciu konzultovali na spoločnom stretnutí vo Vysokej pri Morave aj so zástupcami Trnavského a Bratislavského samosprávneho kraja. "Nastaviť bolo treba aj systém monitorovania a aplikovania biocídnej látky na komáre a takisto riešenia, ktoré biologickú reguláciu zefektívnia. Debatovalo sa aj o financovaní v súlade s platnou legislatívou a predstavený bol cezhraničný projekt Interreg VA SK-AT – Mosquito Bioregulation," uviedla krajská samospráva.
Jedným z výstupov stretnutia je aj preverenie možnosti založenia združenia primoravských obcí naprieč Bratislavským a Trnavským krajom, samosprávnych krajov, mesta Bratislava a ďalších právnických osôb, ktoré majú záujem na regulácii komárej populácie po záplavách. "Nutné je však zapojiť aj štát, či už priamo Ministerstvo životného prostredia SR, alebo Povodie Moravy, keďže záplavy a riešenie ich následku nie sú udržateľné len pre obce a samosprávne kraje," informoval BSK.
V súčasnosti sa uskutočňuje monitoring liahnísk, ktorý realizujú v teréne dobrovoľníci. Prostredníctvom mobilnej aplikácie označujú komárie liahniská s larvami, do ktorých sa následne aplikuje BTI. Biologická regulácia sa bude do budúcnosti viac profesionalizovať a rozširovať. Cieľom je využívanie moderných technológií ako drony a vrtuľníky.
"Mnohé obce v blízkej dobe pristúpia k použitiu chemického postreku proti komárom. Postrek je okamžite účinný, avšak jeho negatívne vlastnosti prevyšujú tie pozitívne. Bratislavský kraj nepodporuje použite chemických postrekov, ale rozumie nutnosti, keď sa opakovane v relatívne krátkom čase dvakrát vyliala rieka Morava. Jednotlivé obce budú komunikovať s biológmi, ktorí určia najvhodnejší čas na aplikáciu chemického postreku, aby sa nemuseli postreky zbytočne opakovať," doplnil samosprávny kraj.
Opatrenia musel urobiť aj Komárno. Mesto začalo po biologickej aj s chemickou likvidáciou komárov. Ako informovala radnica, chemické ničenie hmyzu prebieha v lokalitách s najväčšími liahniskami.
Likvidovať komáre začali už pred niekoľkými dňami. V prvej fáze šlo o biologickú reguláciu špeciálnou látkou, ktorá baktériami ničí larvy komárov v ich liahniskách v inundačnom území Váhu. "Teraz sa začalo s ich chemickým ničením. Za ideálneho počasia je takáto regulácia účinná v skorých ranných a vo večerných hodinách, preto sa počas týchto časových úsekov pracuje nepretržite," upozornil mestský úrad.