BEJRÚT - Francúzsko si predvolalo izraelského veľvyslanca v Paríži v súvislosti s incidentom, pri ktorom izraelské jednotky spustili paľbu na tri pozície Dočasných síl OSN (UNIFIL) v južnom Libanone vrátane hlavnej základne UNIFIL-u v meste Nakúra. V piatok to uviedlo francúzske ministerstvo zahraničných vecí.
"Tieto útoky sú vážnym porušením medzinárodného práva a musia sa okamžite zastaviť," uviedlo ministerstvo, ktoré upozornilo, že všetky strany konfliktu majú povinnosť chrániť príslušníkov mierových síl.OSN vo štvrtok oznámila, že počas izraelského ostreľovania sídla mierovej misie OSN na juhu Libanonu utrpeli zranenia dvaja jej pracovníci. Išlo o prvých zranených príslušníkov UNIFIL-u od začiatku izraelskej pozemnej ofenzívy namierenej proti libanonskému hnutiu Hizballáh.
Dvaja ďalší príslušníci utrpeli zranenia v piatok pri výbuchu neďaleko strážnej veže na juhu Libanonu. UNIFIL zároveň v piatok poobede vyhlásil, že izraelské buldozéry prevrátili bariéry na jednom z ich stanovíšť.Kritiku Paríž izraelskej armáde adresoval už vo štvrtok, keď "vyjadril hlboké znepokojenie po izraelskej paľbe, ktorá zasiahla UNIFIL, a odsudzuje akýkoľvek útok na bezpečnosť UNIFIL-u". Nesúhlas s útokmi na pozície mierovej misie vyjadril vo štvrtok aj taliansky minister obrany Guido Crosetto a španielske ministerstvo zahraničných vecí.
Reuters pripomína, že Francúzsko má v rámci misie UNIFIL v Libanone nasadených približne 700 vojakov. Žiadny z nich zatiaľ nebol zranený.Izraelská armáda UNIFIL-u vo štvrtok odporučila, aby sa jej sily "presunuli päť kilometrov severne a vyhli sa nebezpečenstvu vzhľadom na zintenzívnenie bojov". Nad incidentmi s príslušníkmi UNIFIL-u vyjadrila v piatok znepokojenie a vyhlásila, že ich dôkladne vyšetrí.Mierová misia OSN dohliada na pohraničnú oblasť medzi Izraelom a Libanonom už niekoľko desaťročí. Zapojilo sa do nej už viac ako 10.000 vojakov z viac než 50 krajín sveta. V súčasnosti jej velí Španielsko.