Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

OSN vyjadrila obavy o svojich pracovníkov: V Jemene ich zadržiavajú húsíovia, izraelské útoky pokračujú

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: TASR/AP/Hussein Malla)

SANÁ - Agentúry OSN a mimovládne organizácie vyjadrili v sobotu vážne znepokojenie v súvislosti s "trestným stíhaním" svojich pracovníkov, ktorých svojvoľne zadržiavajú jemenskí povstalci húsíovia. Opätovne preto žiadali o okamžité a bezpodmienečné prepustenie zadržiavaných osôb. Informuje správa agentúry AFP.

Iránom podporovaní húsíovia zadržiavajú desiatky zamestnancov OSN a iných humanitárnych organizácií. Tvrdia, že ide o členov "americko-izraelskej špionážnej siete", čo však OSN popiera. "Sme mimoriadne znepokojení" z oznámenia o trestnom stíhaní zadržaných kolegov, uvádza vyhlásenie OSN podpísané zástupcami organizácií vrátane generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa či vysokého komisára OSN pre ľudské práva Volkera Türka.

archívne video

Juraj Blanár v Bruseli o mierovej iniciatíve EÚ pre Izrael a Palestínu (Zdroj: TASRP/Jaromír Novak)

Podľa skupín na ochranu práv húsíovia od začiatku občianskej vojny v Jemene v roku 2014 uniesli, svojvoľne zadržiavali a mučili stovky civilistov, píše AFP. V júni povstalci zadržali 13 pracovníkov OSN a vyše 50 osôb z mimovládnych organizácií a veľvyslanectiev. Dvoch ďalších zamestnancov OSN zadržali už v auguste 2023 a tiež v novembri 2021. AFP zároveň pripomína, že všetky osoby sa nachádzajú v izolácii.

Húsíovia v roku 2014 obsadili hlavné mesto Saná a získali kontrolu aj nad väčšinou hlavných populačných centier krajiny, čím donútili medzinárodne uznávanú vládu utiecť do prístavného mesta Aden. Vojna v Jemene si už vyžiadala státisíce obetí a vyvolala jednu z najhorších humanitárnych kríz na svete.

Ďalšie obete útokov

Najmenej 15 ľudí zahynulo počas izraelských útokov na tri oblasti, ktoré sa nachádzajú mimo tradičných lokalít spájaných s militantným hnutím Hizballáh, uviedlo v sobotu libanonské ministerstvo zdravotníctva. Informuje agentúra AFP.

Ministerstvo ozrejmilo, že počas útokov na tri obce severne od hlavného mesta Bejrút zahynulo najmenej 15 osôb a ďalších 37 utrpelo zranenia. Izrael minulý týždeň začal aj pozemné vojenské operácie v južnom Libanone v rámci dlhodobého konfliktu s Iránom podporovaným Hizballáhom. Libanonské hnutie a izraelská armáda pritom ostreľovali svoje pozície v pohraničí od vlaňajšieho októbra, keď Izrael začal v Pásme Gazy vojnu proti palestínskemu militantnému hnutiu Hamas v odvete za palestínsky teroristický vpád na juh Izraela 7. októbra 2023.

Útoky na príslušníkov misie UNIFIL na juhu Libanonu odsúdilo už 40 štátov

Štyridsať krajín, ktorých vojaci slúžia v rámci mierových síl OSN na juhu Libanonu (UNIFIL), odsúdilo útoky na príslušníkov tejto misie. Ich spoločné vyhlásenie v sobotu zverejnilo na sociálnej sieti X poľské diplomatické zastúpenie pri OSN. Misia UNIFIL v noci na sobotu informovala, že na juhu Libanonu utrpel zranenie už jej piaty príslušník. Na veliteľstve v meste Nákúra ho zasiahla paľba, jej pôvod však nie je známy. Neďaleko vtedy prebiehala "vojenská aktivita".

"Takéto konanie sa musí okamžite zastaviť a malo by sa primerane vyšetriť," uvádza sa vo vyhlásení. Jeho signatári zároveň vyzývajú strany konfliktu, aby "rešpektovali prítomnosť UNIFIL-u, ktorá zahŕňa povinnosť zaručiť bezpečnosť a ochranu svojho personálu za každých okolností". Pod spoločné vyhlásenie, ktoré iniciovalo Poľsko, sa podpísali aj krajiny ako Británia, Francúzsko, Nemecko, Španielsko a India. Podporu mu vyjadrilo aj Švajčiarsko.Vo štvrtok UNIFIL oznámil, že dvaja príslušníci mierových síl utrpeli zranenia v dôsledku paľby z izraelského tanku, ktorý vystrelil na pozorovateľskú vežu a spôsobil jej zrútenie. V piatok sa po dvoch výbuchoch v blízkosti pozorovateľskej veže zranili ďalší dvaja vojaci. Tieto incidenty odsúdila Srí Lanka a Indonézia, ktorých občania boli medzi zranenými.

UNIFIL dohliada na hraničnú oblasť medzi Izraelom a Libanonom už niekoľko desaťročí. Do mierovej misie sa zapojilo už viac ako 10.000 vojakov z viac než 50 krajín sveta. Izrael v sobotu požiadal velenie mierových síl, aby opustili svoje pozície na juhu Libanonu. UNIFIL túto požiadavku podľa svojho hovorcu Andreu Tenentiho odmietlo. Uviedol, že boje medzi Izraelom a militantným hnutím Hizballáhom spôsobili množstvo škôd na pozíciách UNIFIL-u.

Galant obvinil Hizballáh, že využíva stanovištia misie OSN v Libanone ako krytie

Izrael bude naďalej podnikať opatrenia, aby zabránil akejkoľvek ujme na mierových jednotkách OSN v južnom Libanone (UNIFIL), povedal izraelský minister obrany Joav Galant svojmu americkému náprotivku Lloydovi Austinovi. Galant zároveň obvinil militantné hnutie Hizballáh, že využíva stanovištia UNIFIL-u ako krytie. V nedeľu to uviedol Galantov rezort, informuje agentúra AFP. Misia UNIFIL obviňuje izraelskú armádu, že úmyselne ostreľuje  pozície mierových síl na juhu Libanonu. V posledných dňoch sa totiž stali terčom paľby v ich sídle v meste Nákúra aj v iných miestach. Dosiaľ utrpelo zranenia najmenej päť príslušníkov tejto misie.

Medzi izraelským a americkým ministrom prebehol v noci na nedeľu telefonický rozhovor, píše sa vo vyhlásení izraelského ministerstva. Galant Austina okrem iného oboznámil s operáciami izraelskej armády v Libanone."Diskutovali o prebiehajúcich obranných aktivitách voči hrozbám zo strany Iránu" a ním podporovaných militantným skupín, "predovšetkým iránskych milícií v Jemene, Sýrii a Iraku", uviedol Galantov rezort. Minister obrany USA vyjadril "hlboké znepokojenie" nad incidentmi spojenými s misiou UNIFIL. 

Ešte v sobotu sa pod vyhlásenie odsudzujúce útoky na príslušníkov mierových jednotiek OSN podpísalo 40 krajín vrátane Nemecka, Francúzska a Británie, ktorých vojaci slúžia v rámci misie UNIFIL. V americkom ani izraelskom vyhlásení sa podľa portálu Times of Israel (TOI) nespomína plánovaná reakcia Izraela na útok, ktorý Irán podnikol začiatkom októbra. Galant mal minulý týždeň vycestovať do Washingtonu, aby s Austinom diskutoval o izraelských plánoch, no túto návštevu odložili, kým ju neschváli izraelský premiér Benjamin Netanjahu, doplnil izraelský portál.

Pri izraelskom leteckom útoku sa zranili pracovníci Červeného kríža

Libanonský Červený kríž v nedeľu uviedol, že pri izraelských leteckých útokoch sa v južnej časti Libanonu zranilo viacero jeho pracovníkov. Informuje agentúra DPA a príspevkov na sociálnej sieti X. Červený kríž uviedol, že k incidentu došlo, keď záchranári Červeného kríža hľadali obete v dome, ktorý ráno zasiahli izraelské sily. Počas pátrania však bol dom opätovne zasiahnutý, a to napriek tomu, že sa v jeho blízkosti nachádzali pracovníci a vozidlá Červeného kríža.

"V čase, keď tím hľadal obete bol dom zasiahnutý druhýkrát. Zásah spôsobil otras mozgu u dobrovoľníkov a poškodil dve sanitky. Ľahko zranení dobrovoľníci boli prevezení do nemocnice a sú v dobrom stave," uviedol na X Červený kríž. Libanonská štátna agentúra NNA uviedla, že pri zásahu sa zranili štyria zdravotníci. "Dobrovoľníci Libanonského Červeného kríža by mali byť pri záchrane obetí vždy chránení," dodala organizácia na sociálnej sieti X. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v Libanone od začiatku vojenskej eskalácie medzi Izraelom a militantmi z hnutia Hizballáh zabitých najmenej 94 zdravotníckych pracovníkov. Počas tohto obdobia došlo k približne 40 útokom na zdravotnícke zariadenia.

Viac o téme: IzraelútokyObavyOSNJemenHúsíovia
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu