MALI – Bohatstvo, z ktorého sa tešia ľudia ako Elon Musk a Jeff Bezos, môže byť pre väčšinu ľudí nepredstaviteľné. Pre najbohatšieho muža v histórii by to však bolo iba obyčajné vreckové. Z hodnoty jeho majetku sa vám zakrúti hlava.
Mansa Musa, ktorý vládol africkému kráľovstvu Mali v rokoch 1312 až 1337, bol skutočne taký bohatý, že ekonomickí historici tvrdia, že nie je možné vyčísliť jeho majetok. V roku 2012 webová stránka Celebrity Net Worth odhadla jeho majetok na 400 miliárd dolárov (približne 366 miliárd eur), čo je takmer o 180 miliárd dolárov (164 miliárd eur) viac ako má Musk a 213 miliárd dolárov (194 miliárd eur) viac ako Bezos. Odborníci pripúšťajú, že Musovo bohatstvo prevyšuje každého z dnešných rebríčkov Forbes. Kto bol teda tento staroveký kráľ a ako sa dostal k všeobecne pripisovanému titulu najbohatšieho muža všetkých čias?
Na tróne vystriedal svojho brata
Musa I. z Mali sa narodil v roku 1280 v rodine vládcov. K moci sa dostal po tom, čo predchádzajúci kráľ krajiny, jeho brat Abu Bakr II., zmizol na mori. Podľa sýrskeho historika Šibába al-Umarího zo 14. storočia bol Abu-Bakr posadnutý Atlantickým oceánom a tým, čo leží za ním. V roku 1312 sa teda vydal na ambicióznu výpravu na prieskum morí s flotilou 2000 lodí a tisíckami mužov, žien a otrokov. Obrovská skupina odplávala a už ju nikdy nikto nevidel. V čase Musovho nástupu na trón bolo Mali už jedným z najbohatších kráľovstiev Afriky – rozprestieralo sa v častiach dnešného Mali, Senegalu, Gambii, Guinei, Nigeri, Nigérii, Čade, Mauritánii a Burkine Faso, informuje Encyclopedia Britannica.
Jeho veľké úspechy pochádzali z rozšírenia obchodu a rozvoja miest ako Timbuktu a Gao na dôležité kultúrne centrá. S pomocou renomovaných architektov, ktorých priviedol z Blízkeho východu a z celej Afriky, Musa postavil mešity a veľké verejné budovy vo svojich mestách, najmä v Timbuktu, ktoré sa rýchlo premenilo na významné islamské vzdelávacie centrum. Zomrel v roku 1337 vo veku 57 rokov a jeho nástupcami sa stali jeho synovia. Dobre situované a rešpektované impérium sa napokon po jeho smrti rozpadlo.
Všetko zlato patrilo kráľovi
Počas Musovej vlády predstavovalo impérium Mali takmer polovicu zlata Starého sveta. A to všetko patrilo kráľovi. „Ako vládca mal Mansa Musa takmer neobmedzený prístup k najcennejšiemu zdroju bohatstva v stredovekom svete,“ povedala pre BBC v roku 2019 špecialistka na africké umenie Kathleen Bickford Berzocková z Northwestern University. „Na jeho území boli aj hlavné obchodné centrá, ktoré obchodovali so zlatom a iným tovarom a on z tohto obchodu získal bohatstvo,“ dodala. Okrem zlata pochádzalo jeho bohatstvo z ťažby významných ložísk soli v Mali a obchodovania so slonovinou.
Nedopatrením zničil egyptskú ekonomiku
Napriek svojim pôsobivým zdrojom nebolo kráľovstvo Mali na začiatku Musovej vlády dobre známe mimo západnej Afriky. To sa zmenilo, keď sa on, oddaný moslim, v roku 1324 vydal na púť hadždž do Mekky, ktorá ho viedla cez Saharu a Egypt. Arabskí spisovatelia z tej doby uviedli, že Musa cestoval so sprievodom desiatok tisíc ľudí a desiatok tiav, z ktorých každá viezla 136 kilogramov zlata, uvádza Encyclopedia Britannica. Keď sa dostal do egyptského hlavného mesta Káhira, Musa a jeho spoločníci rozdali toľko zlata, že celková hodnota drahého kovu v regióne údajne prudko klesla, čo zničilo egyptskú ekonomiku na približne desať rokov.
Americká technologická spoločnosť SmartAsset.com odhaduje, že Musova púť viedla k ekonomickým stratám na Blízkom východe vo výške približne 1,5 miliardy dolárov (1,1 miliardy libier) vďaka znehodnoteniu zlata. Musa sa to však aspoň pokúsil napraviť – údajne sa snažil pomôcť egyptskej ekonomike odstránením časti zlata z obehu tým, že si ho požičal späť za vydieračské úrokové sadzby, uvádza BBC.
O jeho bohatstve vedela aj Európa
Príbehy o jeho ohromnom bohatstve sa dostali až do Európy. V katalánskom atlase, ktorý vytvorili španielski kartografi v roku 1375 a ktorý zobrazuje západnú Afriku, dominuje Musova vznešenosť. V atlase je portrét Musu sediaceho na tróne, ktorý v jednej ruke drží zlato a v druhej zlatú palicu. A hoci ho preslávilo jeho bohatstvo, odborníci poukazujú na to, že to nebolo jediné dedičstvo kráľa. V regióne je tiež oslavovaný pre svoju islamskú vieru a za podporu vzdelávania v celej západnej Afrike.