VERGINA – Odborníci našli starobylú fialovú tuniku, ktorá údajne patrila Alexandrovi Veľkému. Tento slávnostný kus odevu, nazývaný „mesoleucon sarapis“, bol vykopaný pred 47 rokmi vo Vergine na severe Grécka – nie však v hrobke samotného Alexandra, ale v hrobke jeho nevlastného brata Filipa III. Macedónskeho.
Vedci sa domnievajú, že Filip III. zdedil tuniku po Alexandrovej smrti v roku 323 pred Kristom. Alexander Veľký, macedónsky kráľ, ktorý vládol v rokoch 336 až 323 pred Kristom, je známy svojimi vojenskými úspechmi, keď dobyl takmer každý známy región vo svojej dobe. Hoci jeho vlastný hrob zostáva záhadou, všeobecne sa predpokladá, že bol pôvodne pochovaný v Egypte a neskôr bolo jeho telo prenesené inde, aby jeho hrob nevykradli zlodeji.
Profesor Antonios Bartsiokas z Democritus University of Thrace v novej štúdii publikovanej v časopise Journal of Field Archeology tvrdí, že tunika je v súlade s historickými opismi Alexandrovho fialového a bieleho „mesoleucon sarapis“. „Fyzický popis presne zodpovedá popisu v starovekých prameňoch posvätného perzského mesoleucon sarapis. Patril faraónovi a kráľovi Alexandrovi Veľkému a ako taký bol najvzácnejším predmetom staroveku,“ upozorňuje Bartsiokas. Hoci sa na tunike podpísal zub času, stále je zrejmé, že pozostáva z elitnej bavlnenej látky zafarbenej na fialovo, navrstvenej belavým materiálom, predovšetkým huntitom.
Iní vedci predtým nesprávne interpretovali túto tuniku a pomýlili si ju s maskou. Profesor Bartsiokas tento názor odmietol. „Maska sa v starých literárnych prameňoch nespomína,“ pripomenul. Objav tuniky podčiarkuje Alexandrov trvalý odkaz a zároveň vrhá nové svetlo na historické miesta odpočinku jeho rodiny.