USA - Diaľkové lety môžu mať veľký vplyv na fungovanie vášho organizmu, kvôli čomu môžete zápasiť s viacerými komplikáciami. Odborníci vám poradia, ako sa môžete vyhnúť trom najčastejším komplikáciám spojeným s dlhodobým pobytom na palube lietadla a ako eliminovať nepríjemné príznaky, ktorými sa prejavujú.
1. Pocit sucha
Ak ste sa pri vystupovaní z lietadla cítili ako mimozemská múmia, dôvodom mohla byť nedostatočná vlhkosť. Vzduch, ktorý cirkuluje na palube lietadla, je totiž vháňaný zvonku a vo veľkých výškach je naozaj veľmi suchý, informuje Clevelandska klinika. Výsledkom môže byť suchá pokožka, pery, nos a oči. Hoci nie sú tieto stavy najpríjemnejšie, možno vás poteší, že nízka vlhkosť vzduchu v lietadle nespôsobuje dehydratáciu. Podľa Britského úradu pre civilné letectvo je strata tekutín počas osemhodinového letu len približne 150 mililitrov. K dehydratácii môže dôjsť v prípade, ak nepijete dostatok vody alebo si doprajete tekutiny, po ktorých viac močíte, ako napríklad alkohol a kofeínové nápoje, uvádza britská Národná zdravotnícka služba (NHS). Tie vám môžu spôsobiť závraty, únavu a bolesť hlavy, čo nie je ideálny stav po tom, ako vystúpite z lietadla a ocitnete sa na priamom slnku a v horúčave.
Ako tomu zabrániť
Aby ste sa vyhli pocitu sucha, držte sa odvekej rady a pite veľa tekutín, najmä vody. Ak sa vám nechce míňať polovicu dovolenkových financií na nápoje z duty-free zóny, môžete si pri colnej kontrole preniesť prázdnu fľašu a doplníte si ju po kontrole. Čo sa týka pokožky a pier, ošetrite si ich hydratačnými balzamami a krémami, ktoré si môžete vziať do príručnej batožiny. Sprej na nos a oči môže pomôcť zabrániť ich vysušovaniu a podráždeniu, rovnako ako výmena kontaktných šošoviek za okuliare.
2. Krvné zrazeniny
Ďalším z možných vedľajších účinkov diaľkového cestovania lietadlom, je tvorba krvných zrazenín v nohách, známa ako hlboká žilová trombóza. Riziko vzniku však v skutočnosti nezvyšuje pobyt vo vzduchu. Keď totiž príliš dlho sedíte v jednej polohe, prietok krvi v žilách na nohách sa môže spomaliť a zvýši sa pravdepodobnosť vzniku krvnej zrazeniny. V jednom prieskume experti zistili, že čím dlhší je let, tým vyššia je pravdepodobnosť jej vzniku. Riziko môže zvýšiť aj nedávny chirurgický zákrok, pôrod, tehotenstvo, hormonálna substitučná liečba, antikoncepcia obsahujúca estrogén alebo výskyt krvných zrazenín v rodine, informuje NHS.
Ako tomu predchádzať
Najjednoduchšia vec, ktorú môžete urobiť, je pohybovať sa, radia odborníci z NHS. Preto sa v lietadle postavte a čo najviac sa prechádzajte. Uistite sa, že máte dostatok miesta na nohy. Dokonca existujú cviky, ktoré vám pomôžu aj vtedy, ak sedíte, ako napríklad ohýbanie a rozťahovanie členkov. Ľuďom, ktorí sú vystavení riziku vzniku krvných zrazenín, zdravotnícki pracovníci odporúčajú kompresívne pančuchy. Ak sa zrazenina aj tak vytvorí, často zmizne sama bez toho, aby ste vôbec zistili, že nejaká vznikla. Keď sa tak nestane, existuje niekoľko kľúčových varovných príznakov, na ktoré si môžete dať pozor. Ide o opuch nohy, členka alebo lýtka, červenú alebo zafarbenú pokožku a pocit teplejšej pokožky na dotyk. V prípade, že máte niektorý z týchto príznakov, mali by ste navštíviť lekára.
3. Jet lag
Čím dlhšie ste v lietadle, tým je pravdepodobnejšie, že prekročíte viacero časových pásiem. Po pristátí potom dochádza k nesúladu medzi vnútornými hodinami vášho tela, čiže cirkadiánnym rytmom a časovým pásmom, v ktorom sa nachádzate. Telu sa to pochopiteľne nepáči a podľa NHS to môže spôsobiť klasické príznaky jet lagu: narušený spánok, pocit vyčerpanosti počas dňa, žalúdočné komplikácie a problémy s pamäťou a koncentráciou.
Ako ho minimalizovať
Hoci je jet lag dočasný, nemusíte stráviť prvé dni dovolenky v posteli s pocitom, že ste chorí. Tomuto stavu sa síce nedá úplne vyhnúť, ale existuje aspoň niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste zmiernili jeho intenzitu. Pri dlhších cestách odborníci z Centier pre kontrolu a prevenciu chorôb odporúčajú, aby ste niekoľko dní pred odchodom nechali vaše telo prispôsobiť sa novému časovému pásmu. V prípade, že po pristátí bude noc, môže vám pomôcť spánok v lietadle. Ak ale budete pristávať cez deň, najlepšou voľbou je zostať bdelý, k čomu môže pomôcť malé cvičenie alebo pitie kávy. Keď si konečne ľahnete do postele, nezabudnite si nastaviť budík. Pomôže vám to zabrániť náhodnému zaspávaniu, ktoré môže problém ešte zhoršiť. Okrem toho sa tak uistíte, že nevynecháte raňajky, čo môže odvrátiť žalúdočné problémy spojené s jet lagom.