BRATISLAVA - Slovensko prišlo o významnú osobnosť a dnes prežíva obrovský smútok. O 14:00 sa totiž začala posledná rozlúčka s neurológom, profesorom Pavlom Traubnerom (†83).
Správa o smrti Pavla Traubnera (†83) zasiahla Slovensko len tento štvrtok. Rozlúčiť s ním sa prišla rodina, blízki priatelia i bývalí kolegovia. Zbohom mu prišlo dať aj množstvo známych osobností. Všetci naňho spomínajú ako na výborného lekára, ale aj ako na človeka s veľkým srdcom. Ochotným pomôcť každému, kto to potreboval.
Po veľmi ťažkých zdravotných problémoch a cukrovke, o ktorrej prvýkrát verejne prehovoril v roku 2012, mu v decembri 2019 museli amputovať nohu. "Rozhodol som sa nevzdať boja vzhľadom na svoju vzácnu manželku a 3 nádherné vnúčatá a vrátiť sa do normálneho života," napísal v tom čase 78-ročný Traubner. V roku 2020 prežil vážnu dopravnú nehodu, po ktorej skončil v nemocnici so zlomenými rebrami. Pavel Traubner však pracoval ešte aj na dôchodku napriek zdravotným ťažkostiam. Bol prednostom I. neurologickej kliniky Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave, dekanom Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a hlavným odborníkom pre neurológiu v Slovenskej republike.
Posledná rozlúčka sa koná na Židovskom neologickom cintoríne v Bratislave. Medzi smútiacimi nechýba manželka Katarína a najbližšia rodina. Patrí do nej aj herec Ivan Šándor, ktorý je Traubnerovým zaťom, manželom jeho dcéry Ronnie.
Na poslednej ceste ho však vyprevádzajú aj Erika Judínyová so Števom Skrúcaným, manželia Golonkovci, Jozef Oklamčák s manželkou Ankou, Vera Wisterová, Magda Vášáryová, Hana Lasicová, Juraj Kukura, Peter Kočiš, František Kovár, Wanda Hrycová, Alena Heribanová, Jozef Heriban, Petra Polnišová, Ján Greššo, Ivana Kuxová, Peter Brajerčík či diplomat Ján Kubiš, ktorý mal prvý smútočný príhovor. Prišiel aj exprezident Ivan Gašparovič, Mikuláš Dzurinda, či Pavol Hrušovský.
Pavel Traubner sa narodil v Ilave 2. mája 1941 a hrôzy druhej svetovej vojny zažíval hneď od svojho narodenia. Rodina sa k židovstvu hlásila aj počas holokaustu. Počas Slovenského národného povstania dostal Traubnerov otec varovanie pred transportom do nemeckého nacistického koncentračného tábora, čo viedlo ku skrývaniu sa rodiny v rôznych bunkroch. V jednom z nich vyčkala až do konca druhej svetovej vojny.