BRATISLAVA – Ochrana opozičných lídrov, zákaz protestov pred domami politikov aj doživotná renta pre premiéra či šéfa parlamentu. Vláda odklepla s pripomienkami takzvaný lex atentát, zákon, ktorý má zabezpečiť po streľbe na premiéra Roberta Fica, aby bolo na Slovensku bezpečnejšie.
Lídri koaličných strán dospeli k dohode na súbore opatrení, ktoré majú zlepšiť bezpečnostnú situáciu na Slovensku, na pondelkovej koaličnej rade. Súčasťou zmien bude posilnenie ochrany politikov, ale aj ďalšie veci.
O návrhu prehovoril ešte v utorok popoludní poslanec za Smer-SSD Tibor Gašpar. Upozornil, že návrh ešte nie ja záväzný a vs tredu má o ňom hovoriť vláda. Posunúť sa ho rozhodli aj opozícii, aby mala možnosť povedať svoje postrehy. „Návrh má šesť samostatných článkov, bude teda meniť šesť zákonov, napríklad priestupkový zákon či zákon o verejných zhromaždeniach,“ povedal Gašpar. „Sú to všetko zmeny, ktoré riešia otázky bezpečnosti v rámci verejných priestorov či v okruhu ústavných činiteľov,“ dodal.
Podľa návrhu by ochranu mali mať po novom aj lídri opozičných strán. V súčasnosti majú ochranu spravidla len členovia vlády a traja najvyšší ústavní činitelia – prezident, predseda parlamentu a premiér. V prípade nebezpečenstvo môže dostať ochranku ktorýkoľvek politik. Zároveň by mali byť tiež lepšie chránené obydlia ústavných činiteľov.
Návrh počíta s ochrankárom a šoférom v jednej osobe so služobným autom a doživotnou rentou pre predsedu parlamentu a premiéra, ak v úrade strávia viac ako dve volebné obdobia. Doteraz mali na to nárok iba exprezidenti. Prezident má aktuálne doživotný plat vo výške platu poslanca.
Zakázané tiež majú byť protesty pred domami politikov tak, aby nebolo obmedzené právo na verejné zhromažďovanie. V minulosti sa konali protesty priamo pod oknami premiéra Roberta Fica, prezidentky Zuzany Čaputovej, ale aj vtedajšieho premiéra Igora Matoviča. Povolené nemajú byť ani dve súbežné protichodné zhromaždenia blízko seba či pochody, ktoré by sa vzájomne križovali. Protesty pred štátnymi inštitúciami však obmedzené nebudú. Zaviesť sa majú aj pokuty za vulgárne osočovanie na internete, ktoré súvisí s výkonom povolania.
Do budúcna sa meniť môže aj rokovací poriadok parlamentu. „V Európskom parlamente je bežné, že vyvedú europoslanca za oveľa slabšie vyjadrenia ako v našom parlamente. Ale k tomu bude riadna diskusia,“ uviedol Gašpar.