Streda8. január 2025, meniny má Severín, zajtra Alexej, Alex, Alexia

Visolajský varuje pred kolapsom zdravotníctva: Výpoveďami sa vyhráža astronomický počet zdravotníkov!

Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský Zobraziť galériu (2)
Šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský (Zdroj: TASR / Pavol Zachar)

BRATISLAVA - Ochotu podať výpoveď doteraz deklarovalo okolo 3000 lekárov z nemocníc. Po utorkovom stretnutí s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) o tom informoval šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský s tým, že lekári nedostali jasnú odpoveď na ich požiadavky. Očakáva, že podpisov pod vyhlásenia o pripravenosti podať výpovede bude pribúdať.

"Okrem toho, že pán premiér a ostatní zúčastnení povedali, že situácia je v slovenskom zdravotníctve vážna a chýba nám zdravotnícky personál, nedostali sme ani dnes jasnú odpoveď, čo ďalej a aké kroky sa chystajú," oznámil Visolajský. Lekárski odborári zároveň pripustili, že podľa utorkového rokovania je takmer vylúčené, aby do konca júna došli k definitívnemu verdiktu.

Archívne VIDEO Nám nestačia len prísľuby politikov, uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia

Nám nestačia len prísľuby politikov, uviedol predseda Lekárskeho odborového združenia (Zdroj: TASR/Ján Krošlák)

"Okolo 3000 deklarácií k výpovediam lekárov nie je zďaleka konečný stav. I napriek tomu, že v roku 2011 sme mali podobný počet vyzbieraných deklarácií, na Slovensku pracovalo v tom čase viac lekárov i sestier. V roku 2011 už samotná výpoveď necelých 2000 lekárov znamenala vyhlásenie núdzového stavu. Sme svedkami dokonca toho, že nás v nemocniciach oslovujú zdravotné sestry, ktoré sa chcú k lekárom pridať," vyhlásil Visolajský.

Predseda LOZ spomenul počas tlačovej konferencie aj nedávne zatvorenie oddelenia na liečbu rakoviny v Národnom onkologickom ústave. "Toto je vážna situácia, na ktorú upozorňujeme a bez nášho pričinenia budú takéto zatvorené oddelenia aj v najdôležitejších ústavoch len pribúdať," uviedol Visolajský, podľa ktorého zdravotný personál na Slovensku chýba a urgentné riešenie problémov stále neprichádza.

Visolajský varuje pred kolapsom
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Topky - Vlado Anjel)

Prehlbovanie problémov

Lekárski odborári v apríli vyhlásili štrajkovú pohotovosť ako reakciu na situáciu v zdravotníctve, majú osem návrhov a požiadaviek, ktoré považujú za nevyhnutné na zlepšenie stavu nemocníc na Slovensku. Týkajú sa najmä financovania nemocníc, reformy systému zdravotných poisťovní, ohodnotenia lekárov či zvýšenia miezd sestier. Nevylučujú, že ich štrajková pohotovosť prerastie do hromadných výpovedí lekárov v nemocniciach.

Stanovisko premiéra

K rokovaniu s odborovým zväzom a lekármi sa vyjadril aj premiér. "Premiér Eduard Heger citlivo, ale zároveň naliehavo vníma potreby lekárov, sestier a ďalších zdravotníckych zamestnancov. Keďže sa jedná o každoročný, teda štrukturálny výdavok, vyriešenie týchto potrieb je, žiaľ, spojené s identifikáciou a schválením dodatočných opatrení, na ktorých zatiaľ nie je dohoda," uviedol predseda vlády. 

VIDEO Stanovisko úradu vlády po stretnutí so zdravotníkmi

Stanovisko úradu vlády po stretnutí so zdravotníkmi (Zdroj: Úrad vlády SR)

Zatvorené dôležité oddelenie v Národnom onkologickom ústave, zatváranie ďalších oddelení v iných nemocniciach je na spadnutie. V mnohých mestách a obciach sú lekári v preddôchodkovom či dôchodkovom veku a nemá ich kto nahradiť. Zdravotnícky personál údajne nemá motiváciu ostávať na Slovensku. Ba čo viac, k tomu, aby ostali v krajine a pomáhali doma, už údajne nepomáhajú ani slušné náborové príspevky či viac dovolenky. 

Viac o téme: LekáriVýpovedeOdboriPeter Visolajský
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu