VIEDEŇ - Letecký expert Kurt Hofmann považuje situáciu v celom leteckom priemysle po zrútení takmer úplne nového lietadla Boeing 737 Max 8 v Etiópii za "veľmi dramatickú". Je možné, že sa čoskoro začne diskusia o celosvetovom zákaze lietania strojov tohto typu, uviedol Hofmann v pondelok.
„Všetky aerolínie sa pýtajú, aký je problém?“ V prevádzke je aktuálne 350 lietadiel Boeing 737 Max 8 a objednaných je vyše 5000. Situácia je "veľmi dramatická", keďže ide o nový typ lietadla, novú generáciu a pretože sa v priebehu niekoľkých mesiacov takmer rovnakým spôsobom zrútil už druhý stroj tohto typu, uviedol Hofmann v rozhovore pre Ö3-Nachrichten.
Obrovská tragédia
Včerajšiu haváriu lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, neprežil nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky. Stroj mal namierené do kenského hlavného mesta Nairobi. Medzi obeťami boli štyria Slováci. Poslanec SNS Anton Hrnko prišiel pri obrovskej tragédie o manželku, syna aj dcéru. Štvrtou obeťou je charitatívna pracovníčka Danica Olexová. Príčina pádu lietadla zatiaľ nie je známa, stroju vraj chýbala stabilná vertikálna rýchlosť.
Koncom vlaňajšieho októbra sa zrútilo konštrukčne rovnaké lietadlo v Indonézii. Boeing 737 Max je aktuálnym modelom celosvetovo najvyrábanejšej skupiny dopravných lietadiel. Čínsky úrad pre civilné letectvo (CAAC) vydal v pondelok nariadenie, ktorým dočasne pozastavil lety všetkých lietadiel typu Boeing 737-8 MAX. Rovnako Ethiopian Airlines, ktorým patrilo zrútené lietadlo, oznámili, že nechajú všetky stroje 737 Max 8 na zemi. V Európe vsadil na tieto lietadlá napríklad Ryanair, avšak ešte žiaden zo 135 objednaných strojov nie je v prevádzke.
Čína a Etiópia pozastavili všetky lietadlá typu Boeing 737-8 MAX
Čínsky úrad pre civilné letectvo (CAAC) vydal v pondelok nariadenie, ktoré dočasne pozastavuje lety všetkých lietadiel typu Boeing 737-8 MAX. Stroj tohto typu patriaci spoločnosti Ethiopian Airlines sa v nedeľu ráno zrútil krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, pričom zahynulo všetkých 157 ľudí na palube. Informovala o tom agentúra AP.
CAAC uviedol, že príslušné nariadenie vydané v pondelok o 9.00 h pekinského času potrvá nasledujúcich deväť hodín. Úrad tiež informoval, že k tomuto kroku pristúpil z obáv o bezpečnosť a poukázal na to, že vlani v decembri za podobných okolností havaroval stroj tohto typu neďaleko indonézskeho pobrežia. Nehodu nikto neprežil. CAAC dodal, že ďalšie nariadenie vydá po konzultácii s americkou federálnou leteckou správou a spoločnosťou Boeing v súvislosti s prijatými bezpečnostnými opatreniami.
K rovnakému kroku pristúpila v pondelok aj letecká spoločnosť Ethiopian Airlines. „Po tragickej nehode linky ET 302.... sa Etiópske aerolínie rozhodli s účinnosťou od 10. marca zakázať štart všetkých lietadiel B-737-8 MAX,“ napísala štátom vlastnená spoločnosť vo svojom stanovisku na Twitteri. Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 35 krajín. Stroj vzlietol z Addis Abeby o 6.38 h SEČ, havaroval niekoľko minút po štarte, nehodu nikto neprežil. Medzi obeťami sú aj štyria občania SR. Príčina havárie lietadla Boeing 737-8 MAX stále nie je známa.
Lietadlo bolo nové a pilot skúsený
Na palube lietadla Boeing 737 Max-8 boli cestujúci s pasmi 32 krajín a OSN. Haváriu neprežil nikto zo 149 cestujúcich a ôsmich členov posádky. Stroj na linke do Nairobi v Keni vzlietol z Addis Abeby v nedeľu o 06.38 h SEČ a havaroval šesť minút po štarte, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií.
Gebremariam informoval, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010.