BUDAPEŠŤ - Súčasná utečenecká kríza v Európe sa zmierni najskôr v novembri. V Budapešti to v utorok povedal európsky riaditeľ Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) Vincent Cochetel. Len v ďalších desiatich dňoch je podľa neho treba počítať s tým, že po balkánske ceste cez Grécko, Turecko a Srbsko bude smerom na sever putovať až 42.000 ľudí.
Nemecko vs. Británia: Pravda o tom, prečo Merkelová víta utečencov s otvorenou náručou
"Do konca októbra sa nedá očakávať žiadna zmena," citovala Cochetela agentúra DPA. Zhruba 85 percent migrantov, ktorí sa snažia dostať do Európy, pochádza zo Sýrie, Iraku a z Afganistanu.
"Sme presvedčení, že sa ten problém dá zvládnuť," povedal Cochetel. Situáciu ale podľa neho komplikuje fakt, že medzi európskymi krajinami panuje nedôvera. "Samotné Nemecko krízu nevyrieši," poznamenal.
UNHCR sa kvôli utečeneckej kríze snaží ešte do konca tohto roka získať ďalších 30,5 milióna dolárov. Ide o doplnenie rozpočtu vo výške 800 miliónov dolárov určeného na pomoc s prílevom utečencov do Európy pre tento a budúci rok.
Maďarsko by malo zlepšiť podmienky pre migrantov
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) vyzval v utorok na zlepšenie podmienok pre tisíce utečencov a migrantov prichádzajúcich každý deň do Maďarska a ponúkol pomoc pri zvládaní tohto náporu.
Podľa vyjadrenia koordinátora UNHCR pre utečeneckú krízu v Európe Vincenta Cochetela, ktoré cituje agentúra Reuters, sa očakáva pokračovanie migračnej vlny aj v najbližších mesiacoch, pričom utečenci tvoria z celkového počtu 85 percent.
"Sme dosť znepokojení skutočnosťou, že mnoho ľudí prespáva vo veľmi zúfalej situácii na zhromažďovacích bodoch," povedal Cochetel na tlačovej konferencii. "Nie sú to zariadenia určené na to, aby v nich ľudia nocovali alebo v nich zostávali dlhé hodiny," dodal.
UNHCR informoval, že od januára prišlo do Maďarska cez hranicu so Srbskom už vyše 150.000 utečencov a migrantov, a to väčšinou zo Sýrie, Afganistanu a Iraku, ktorí pokračujú do západnej a severnej Európy. Maďarsko tomuto náporu čelí vybudovaním zábran pozdĺž južných hraníc a navrhuje vytvorenie tranzitných zón, kde by mali azylanti čakať na spracovanie žiadostí.
Cochetel označil za dôležité, aby bolo zavádzanie takýchto opatrení "dobre premyslené a pripravené, pretože inak môže viesť k chaosu". Ocenil tiež postup maďarskej polície, ktorá podľa neho "pri zvládaní situácie odvádza dobrú prácu".
Cochetel vyhlásil, že UNHCR nemá námietky voči zamýšľanému nasadeniu maďarskej armády na štátnych hraniciach, kde má pomáhať polícii. Svojich vojakov podobným spôsobom využívajú aj Nemecko, Belgicko a Grécko. Terajšiu krízovú situáciu však podľa Cochetela nemôže riešiť žiadna krajina EÚ samostatne.
UNHCR ponúkol pre ľudí migrujúcich do Maďarska pomoc v podobe stanov, plastových fólií a termoprikrývok.
Polícia pri Röszke zasiahla proti skupine migrantov slzotvorným plynom
Maďarská polícia sa včera večer pri obci Röszke snažila slzotvorným plynom zastaviť skupinu 150 migrantov. Tí sa po prekročení srbsko-maďarskej hranice namiesto zberného miesta vydali smerom k štátnej ceste č. 5, informovala agentúra MTI.
Polícia totiž nechcela pripustiť, aby sa táto skupina spojila so skupinou migrantov, ktorá odišla z Röszke podvečer a z ktorej niekoľkí sa nechali políciou presvedčiť, aby sa vrátili do Röszke na registráciu. Policajti cestu č. 5 uzatvorili a nasadili posily.
V Čongrádskej župe zadržali 2529 ilegálnych migrantov
Maďarská polícia v súčinnosti s hliadkami občianskej stráže zadržala v utorok na juhu Čongrádskej župy dovedna 2529 ilegálnych migrantov, informoval dnes agentúru MTI hovorca župnej polície Szabolcs Szenti.
Najviac migrantov zadržali opäť v okolí obce Röszke; väčšina z nich podľa ich vlastného tvrdenia prišla zo Sýrie, Afganistanu a Pakistanu.
Na území celého Maďarska zadržali v utorok celkom 2770 migrantov. Polícia začala trestné stíhanie z podozrenia z prevádzačstva voči 14 ľuďom. V štyroch prípadoch stíhajú falšovateľov úradných dokumentov, informovalo Celoštátne veliteľstvo polície (ORFK).