WASHINGTON – Ak je vám ťažko, už keď teplomer ukazuje viac ako tridsať stupňov Celzia, verte, že sme ešte len na začiatku. Vedci z NASA upozorňujú, že vysoká koncentrácia skleníkových plynov v zemskej atmosfére bude mať na našu planétu tvrdý dopad.
Modelová mapa sveta upravená expertmi z NASA zobrazuje predpokladané zmeny klímy do roku 2100 vplyvom zvyšovania oxidu uhličitého v atmosfére. Emisie podľa nich môžu mať za následok rozsiahle suchá, záplavy, extrémne teplotné vlny a stratu produktivity poľnohospodárstva.
Čo sa stane s Európou, keď sa všetok ľad na planéte roztopí: VIDEO začiatku nášho konca!
NASA modelovú mapu sveta vytvorila s cieľom chrániť a varovať ľudstvo pred možnými následkami klimatických zmien. Ľudia tým pádom dostávajú do rúk nástroj, ktorý môžu použiť pri plánovaní projektov s cieľom vyrovnať sa s teplotnými zmenami.
Podrobnejšia projekcia klímy poskytuje pohľad na budúce teplotné a zrážkové modely po celej zemeguli a pokrýva približne časové obdobie medzi rokmi 1950 až 2100. Ak sa prognóza ukáže ako pravdivá, na území Afriky, Indie a Južnej Ameriky by teplota mohla dosahovať až 45 stupňov Celzia, uvádza.