WASHINGTON - Vedci sa už niekoľko rokov dohadujú, ktoré faktory sú najsilnejšími spúšťačmi v diagnóze globálneho otepľovania planéty. Z poznatkov Goddardovho inštitútu pre vesmírne štúdiá z NASA vyplýva, že pod klimatické zmeny sa najviac podpísal človek.
Obežná dráha Zeme
Niektorí odborníci si myslia, že globálne otepľovanie môže byť spôsobené miernym odklonom Zeme od rotačnej osi. Na grafe však môžete vidieť, že orbitálne zmeny za uplynulých 125 rokov sú len zanedbateľné.
Zmeny slnečného žiarenia
Už po stáročia je teplota Slnka relatívne stabilná a z údajov vyplýva, že Slnko má na klímu našej Zeme len minimálny vplyv.
Sopečné erupcie
Priemyselne produkovaný oxid uhličitý dosahuje stonásobné hodnoty CO2 zo sopečnej činnosti. Tá však tvorí síranové chemikálie, ktoré môžu atmosféru, naopak, ochladzovať.
Odlesňovanie
Hoci už ľudia vydláždili hodnú časť zemského povrchu, ani rúbanie lesov nie je tá pravá príčina. Lesy samotné však majú ochladzovací účinok a ich výrub, logicky, našej planéte neprospieva.
Ozón
Vysoká koncentrácia ozónu v atmosfére blokuje škodlivé slnečné žiarenie. Vďaka dobre známej ozónovej diere sa však naša Zem môže ohrievať viac, ako je pre ňu prirodzené. Ale ani toto nie je najškodlivejší element pre našu planétu.
Znečistenie aerosólmi
Napriek tomu, že spôsobujú kyslé dažde, pre globálne otepľovanie sú určitou teplotnou kompenzáciou, keďže chemické polutanty atmosféru ochladzujú.
Skleníkové plyny
Koncentrácia CO2 v atmosfére je od roku 1750 o 40 percent vyššia a ako vidno aj na grafe (zelenou farbou), predstavuje jeden z najvýraznejších spúšťačov globálneho otepľovania.
Ľudské faktory
Skleníkové plyny atmosféru zahrievajú, aerosóly ju trochu ochladzujú. Ozón či odlesňovanie majú na globálnu klímu len malý vplyv, ale všetky tieto faktory spolu sú hlavnými príčinami rastúceho globálneho otepľovania od roku 1950, uvádza portál Bloomberg.com.